Farklı sınır şartları altındaki euler tipi ince kesitli borularda meydana gelen kritik burkulma yükünün doğal frekans değerleri üzerindeki etkisinin teorik ve sonlu elemanlar yaklaşımı ile incelenmesi
Investigation of the effect of critical buckling load on natural frequency values in euler-type thin section pipes under different boundary conditions by theoretical and finite element approach
  1. Tez No: 832882
  2. Yazar: FATİH DÜLGEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Euler tipi ince kesitli milin farklı sınır koşulları altındaki kritik burkulma yükü analitik ve sonlu elemanlar analizi ile belirlenmiştir. Ayrıca, ilgili kritik burkulma yüklerinin etkilediği doğal frekanslar, harmonik hareket denklemleri kullanılarak sonlu elemanlar analizi ile belirlenmiştir. Analitik ve sonlu elemanlar yaklaşımında, Mafsal-Mafsal, Ankastre-Mafsal ve Ankastre-Ankastre olmak üzere üç farklı sınır koşulu kullanılmıştır. Özellikle sonlu elemanlar yaklaşımında ankastre-ankastre sınır koşulunda kritik burkulma yükü değerini belirlemek için temas mekanizmaları kullanılmıştır. Bununla birlikte analitik yaklaşım içerisinde yer alan denklem sabitleri çalışma kapsamında hesaplanan kritik burkulma yükü, burkulma yüküne karşılık gelen doğal frekans değerleri kullanılarak alüminyum mil için hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the critical buckling load of the Euler type thin section shaft under different boundary conditions was determined by analytical and finite element analysis. In addition, natural frequencies affected by the relevant critical buckling loads were determined by finite element analysis using harmonic motion equations. In the analytical and finite element approach, three different boundary conditions were used: Simply-Simply support, Fixed-Simply support and Fixed-Fixed support. Especially in the finite element approach, contact mechanisms are used to determine the critical buckling load value in the fixed-fixed boundary condition. In addition, the critical buckling load, which is calculated within the scope of the study, the equation constants in the analytical approach are calculated for the aluminum shaft by using the natural frequency values corresponding to the buckling load.