X, Y ve Z kuşaklarının elektrikli otomobil satın alma niyetlerinin analizi
Analysis of generations X, Y, and Z's intent to purchase electric cars
- Tez No: 833004
- Danışmanlar: DOÇ. HAVVANUR FEYZA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan otomobillerin yakıt tercihleri çağımızda oluşan karbondioksit salınımının artması gibi nedenlerden dolayı değişiklikler göstermektedir. Bu çalışmanın amacı da yaşadığımız bu değişim içerisinde X, Y ve Z kuşaklarının ileriye yönelik elektrikli otomobil satın alma niyetlerini analiz etmektir. Bu amaçla çalışmada öncelikle bireylerin yaşam evreninde ortak tarihsel olayları yasamış kişileri açıklayan kuşak teorisi kapsamında X, Y ve Z kuşakları için anket çalışması yapılmış ve yapılan anket çalışmasında kişilerin mevcut durumlarından yola çıkarak bir sonraki satın alma niyetlerini ölçebilmek için Markov zinciri kullanılmıştır. Sosyal platformlar üzerinden yapılan anket çalışmasına 800 kişi katılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak katılımcıların satın alma niyetlerinin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın analiz sonuçlarına göre X ve Y kuşağının mevcut durumda kullandıkları yakıt tercihlerinin uzun dönemde elektrikli otomobil satın alma niyetlerine evrileceği yönünde bulgular elde edilmiştir. Ayrıca Z kuşağı açısından çalışmanın bulguları incelenecek olunursa yakıt tercihi konusunda Z kuşağının daha gelenekselci olduğu ve uzun dönemde satın alma niyetinin elektrikli otomobil yönünde diğer kuşaklara göre daha düşük olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fuel preferences of automobiles, which are indispensable in our daily lives, are contributing to the increase in carbon dioxide emissions and climate changes in our age. The purpose of this study is to analyze the future purchasing intentions of electric cars among Generations X, Y, and Z in the midst of these changes. To achieve this goal, an initial survey was conducted, with 800 participants from these generations, on various social platforms. The aim was to assess whether participants expressed intentions aligned with the study's objectives. The analysis of the study's results reveals that the fuel preferences of Generations X and Y are shifting toward a long-term intention to purchase electric cars. However, when considering Generation Z, the findings suggest that this generation tends to have more traditional fuel preferences, resulting in a lower long-term intention to purchase electric cars compared to other generations." These revisions help to clarify the purpose of the study and make the flow of information more concise and clear.