Analyzing the impact of QUIC protocol on a WebRTC call using machine learning
QUIC'in WebRTC çağrısı üzerindeki etkisinin makine öğrenmesi kullanılarak incelenmesi
- Tez No: 833014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE GELAL SOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
QUIC protokolü, düşük gecikmeli yüksek verimli taşıma katmanı yetenekleri nedeniyle popülerlik kazanmakta. QUIC, bugüne kadar sınırlı sayıda platform (örn. Google Meet, YouTube vb.) tarafından uygulandı ve RFC9000 ile standart hale getirildi. QUIC'in Deneyim Kalitesi uygulaması üzerindeki etkisini araştıran sınırlı akademik çalışma bulunmaktadır. Bu, iki nedenden dolayı zorlu bir sorundur; QUIC'in birçok sürümü bulunması ve uygulama performans istatistiklerini çıkarmanın sınırlı yolları olmasıdır. Bu çalışmada, WebRTC üzerinde QUIC'in deneye dayalı bir analizini gerçekleştirdik. İlk olarak, bazıları QUIC kullanan hücresel ve Wi-Fi erişim ağlarındaki WebRTC istatistiklerinden bir veri seti oluşturduk. Ardından, uygulama istatistiklerinden WebRTC donma sayısını tahmin etmek için bu veri kümesi üzerinde makine öğrenimi algoritmaları eğittik. QUIC protokolünü kullanmanın WebRTC performansı üzerindeki etkisini karşılaştırmalı olarak analiz ettik ve QUIC'in HTTP/2 üzerinden donma sayısını tahmin etmede olumlu bir etkisi olduğunu bulamadık. Bildiğimiz kadarıyla bu, QUIC'in WebRTC tabanlı uygulamaların performansı üzerindeki etkisini deneysel olarak araştıran ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Quick UDP Internet Connections (QUIC) protocol has been gaining popularity due to its low-latency high-throughput transport layer capabilities. To date, QUIC has been implemented by a limited number of platforms (e.g., Google Meet, YouTube, etc.) and it has been standardized with RFC9000. Limited academic work explores the impact of QUIC on the application Quality of Experience. This is a challenging problem for two reasons; there are many versions of QUIC and limited ways of extracting the application performance statistics. In this work, we performed an experimentation-based analysis of QUIC on WebRTC. We first constructed a data set from WebRTC traces across cellular and home Wi-Fi access networks, some using QUIC. Next, we trained machine learning algorithms on this data set to predict WebRTC freeze count from application statistics. We comparatively analyzed the impact of using QUIC protocol on the WebRTC performance and couldn't find that QUIC has a positive effect on predicting freeze count over HTTP/2. To the best of our knowledge, this is the first work that experimentally investigates the impact of QUIC on the performance of WebRTC-based applications.