Kadınlarda akdeniz diyeti ve batı tarzı diyete uygun öğün modellerinin postprandiyal oksidatif stres ve inflamasyon üzerine etkisi
The effect of mediterranean diet and western style diet meal models on postprandial oxidative stress and inflammation in women
- Tez No: 833184
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Oksidatif stres ve inflamasyon bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların gelişiminde altta yatan önemli faktörlerdendir ve beslenme ile doğrudan ilişkili oldukları bilinmektedir. Bu çalışma, 19-45 yaş aralığında, sağlıklı kadın bireylerde, izokalorik ve standardize edilmiş Akdeniz diyeti ve Batı tarzı diyete uygun öğün modellerinin postprandiyal oksidatif stres ve inflamasyon üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla randomize çapraz kontrollü olarak planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun olan 11 gönüllü bireye çalışma hakkında bilgi verildikten sonra, her bireye 12 saatlik açlık sonrası sabah öğününde randomize olarak Akdeniz diyeti ve batı tarzı diyete uygun test öğünleri aralarında iki hafta arınma periyodu bırakılarak verilmiştir. Araştırmacı tarafından bireylerin çalışma öncesi antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi, kalça çevresi, boyun çevresi) alınmıştır ve vücut bileşimi analizleri yapılmıştır. Bireylere çalışma öncesinde beslenme eğitimi verilerek, çalışma sürecinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında araştırmacı tarafından bilgilendirme yapılmıştır. Bireylerden her iki öğün tüketimi öncesi üç günlük besin tüketim kaydı alınmıştır; buna göre enerji ve besin ögeleri alımlarında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Bireylerin test öğünü tüketimi öncesi (0.dk) ve öğün tüketimini takiben postprandiyal 120.,180. ve 240. dakikalarda biyokimyasal analizler için kan örnekleri alınmıştır. Bireylerin dinlenme enerji harcaması ölçümü, indirekt kalorimetre ile test öğünü tüketimi öncesi (0. dk) ve postprandiyal 30., 120. ve 240. dakikalarda yapılmıştır. Bireylerin Akdeniz diyetine uygun öğün tüketimi sonrası dinlenme enerji harcamasının postprandiyal 30.,120. ve 240.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress and inflammation are important underlying factors in the development of noncommunicable chronic diseases and are known to be directly related to nutrition. This randomised crossover study was planned and carried out in order to investigate acute postprandial oxidative and inflammatuary responses to intake of meals typical for Mediterranean and Western diets in healthy women aged 19-45 years. After being informed about the study, each of the 11 volunteers who met the inclusion criteria were randomly given meals typical for Mediterranean and Western style diets after 12 hours of fasting, with a two-week washout period between. Anthropometric measurements (body weight, height, waist circumference, hip circumference, neck circumference) of the individuals were taken by the researcher before the study and body composition analyzes were performed by the reseacher before the study. The subjects were given nutritional education before the study and and informed about the study process by the researcher. Three-day food consumption records were taken from individuals before study section and accordingly, there was no difference in energy and nutrient intake. Blood samples were collected for biochemical analysis before the test meal consumption (time 0) and at 120th, 180th and 240th minutes after the meal consumption. Resting energy expenditure was measured by indirect calorimeter before the meal consumption (time 0) and at the 30th, 120th and 240th minutes postprandially.