Seçilmiş Latin Amerika ve BRICT ülkelerinde geç kapitalleşme süreci ve sonuçları
Belated process and results of capitalization process in selected Latin America and BRİCT countries
- Tez No: 833235
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sanayileşme sürecinin hızlanması ve uluslararası ticaretin artmasıyla birlikte, sanayileşme sürecini daha önce tamamlayan gelişmiş ekonomiler ile sanayileşme sürecine henüz başlamamış olan gelişmekte olan ekonomiler arasında bir iş bölümü gerçekleşmiş, gelişmekte olan ekonomilerden gelişmiş ekonomilere doğru doğal kaynak ve hammadde transferi sağlanmıştır. 19. Yüzyılın sonundan 20. Yüzyılın başına kadar olan bu dönemin sonunda, gelişmekte olan ekonomilerde, ülke ekonomilerinin güçlendirilmesi amacıyla yeni politikalar izlenmesi gerekliliği duyulmuştur. Tüm bu sürecin sonucu olarak, gelişmekte olan ekonomiler, benzer ekonomik yapılara sahip olmuş, benzer dönemlerde benzer süreçlerden geçerek sermaye birikimini sağlamayı amaçlamışlardır. Bu çalışma, gelişmekte olan ekonomilerdeki sermaye birikimi sürecini, seçilen örnek ekonomileri üzerinden, 1850 – 1980 yılları arasında uygulanan ekonomi politikaları ışığında incelemiş, söz konusu ekonomilerin takip ettiği politikaları uygulamalar üzerinden örneklemiştir. Ayrıca, çalışmanın sonunda, başta Latin Amerika ve BRICT ekonomileri olmak üzere, gelişmekte olan ekonomilerde görülen yapısal problemleri saptayarak bu problemlere çözüm önerileri sunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of the industrialization process and the increase in international trade, a division of labor has occurred between the developed economies that have completed the industrialization process before and those that have not yet started the industrialization process. Therefore, natural sources and raw material transfer from the developing economies to the developed economies has been ensured. At the end of this period from the end of the 19th century to the beginning of the 20th century, it was felt necessary to follow new policies in developing economies in order to strengthen the economies of the countries. As a result of this whole process, developing economies had similar economic structures and aimed to accumulate capital by going through similar processes in similar periods. This study examines the process of capital accumulation in developing economies in the light of the economic policies implemented between 1850 and 1980, through selected sample economies, and exemplified the policies followed by these economies through practices. In addition, at the end of the study, it aimed to identify the structural problems seen in developing economies and offer solutions to these problems.