3-6 arasındaki çocuklarda obezite prevalansı
Prevalence of obesity in children between 3-6
  1. Tez No: 850080
  2. Yazar: NADİME YILDIRIM KARATEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM NEMMEZİ KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çocukluk çağı obezitesi tüm dünya ülkelerinde artmakta olan önlenebilir bir sağlık sorunudur. Erken çocukluk döneminde obezite gözlenmesi halinde erişkin yaş grubunda da devam ettiği, obeziteye bağlı komplikasyonların daha erken yaşlarda ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu nedenle çocuklarda obezite; önlenmesi, erken tanı ve tedavi edilmesi gereken önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmada; Sivas il merkezinde üç-altı yaş aralığındaki çocuklarda obezite prevalansını tespit etmek ve obezite ilişkili risk faktörlerini belirleyerek bu konuda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. Gözlemsel ve tanımlayıcı tarzdaki bu çalışmaya Sivas il merkezinde aile sağlığı merkezlerine çeşitli sebeplerle başvuran 3-6 yaş aralığındaki 483 çocuk ve aileleri dahil edildi. Ailelerin sosyodemografik özellikleri, boy-kilo değerleri ile çocuğun beslenme ve doğum özellikleri araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek kaydedildi. Çocukların boy ve kilo ölçümleri yapılarak beden kitle indeksleri hesaplandı. Persentil değerleri DSÖ, CDC ve Olcay Neyzi standartlarına göre ayrı ayrı belirlenerek sınıflandırıldı. Çocukların ortalama yaşları 4,5 ±1,1 ay idi. Fazla kilolu ve obez olma durumu CDC, ON ve DSÖ referans değerlerine göre sırasıyla %28,6, %24,5, %33,4 bulundu. ON standartlarına göre obezite prevalansı %13,3 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Childhood obesity is a preventable health problem that is increasing in all countries of the world. It is known that if obesity is observed in early childhood, it continues in the adult age group and obesity-related complications occur at earlier ages. Therefore, obesity in children; It is an important public health problem that needs to be prevented, diagnosed early and treated. In this study; It was aimed to determine the prevalence of obesity in children between the ages of three and six in Sivas city center and to raise awareness on this issue by identifying obesity-related risk factors. The prevalence of obesity in children is increasing day by day; It is one of the most important health problems. It is known that if obesity is observed in early childhood, it continues in the adult age group and obesity-related complications occur at earlier ages. Therefore, obesity in children; It is an important public health problem that needs to be prevented, diagnosed early and treated. In this study; It was aimed to determine the prevalence of obesity in children between the ages of three and six in Sivas city center and to raise awareness on this issue by identifying obesity-related risk factors. This observational and descriptive study included 483 children aged 3-6 and their families DSÖ applied to family health centers in Sivas city center for various reasons. Sociodemographic characteristics of the families, height-weight values, and the child's nutrition and birth characteristics were recorded by the researcher in a face-to-face interview. The children's height and weight were measured and their body mass index was calculated. Percentile values were determined and classified separately according to WHO, CDC and Olcay Neyzi standards. The average age of the children was 4.5 ±1.1 months. Being overweight and obese was found to be 28.6%, 24.5%, 33.4%, respectively, according to CDC, ON and WHO reference values. According to ON standards, the prevalence of obesity was found to be 13.3%.