Analysis of Emulsion RUN0 data of the SND@LHC experiment at the CERN-LHC
CERN-LHC'deki SND@LHC deneyinin Emülsiyon RUN0 veri analizi
- Tez No: 833277
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
SND@LHC, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndaki (BHÇ) diğer deneylerin ulaşamadığı 7.2 < eta < 8.4 sözde hızlılık aralığında ölçümler yapabilen kompakt bir deneydir. Daha önce keşfedilmemiş yüksek enerji bölgesinde, 350 GeV ile 10 TeV, nötrino fiziği araştırmaları ve Standart Model ötesi fizik çalışmaları yapma potansiyeline sahiptir. SND@LHC“Emülsiyon RUN0”düzeneği, emülsiyon tarama ve sonrasındaki veri yapılandırma adımlarının verimliliğini test etmek için tasarlanmıştır. Bu test düzeneğinin kullanılmasıyla deney, hizalama, iz yapılandırma ve etkileşim noktası belirleme algoritmalarının verimliliğini ve doğruluğunu belirleyebilir. Bu tez çalışmasında, Emülsiyon RUN0 verisi analiz edilmiş ve iz ve vörteks yapılandırma performasınının iyileştirilmesi için yeni seçim kriterleri geliştirilmiştir. Vörteks kalitesi etki parametresi ve çokluk dağılımları açısından iyileştirilmiş ve sahte iz ve vörteks sayısında önemli bir azalma elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SND@LHC is a compact and stand-alone experiment that covers the pseudo-rapidity region of 7.2 < eta < 8.4, inaccessible to the other experiments at the Large Hadron Collider (LHC). It has the potential to make significant contributions to neutrino physics in a previously unexplored high-energy region between 350 GeV and 10 TeV and the physics beyond the Standard Model. The SND@LHC“Emulsion RUN0”setup was designed to test data reconstruction processes' performance, including emulsion scanning and subsequent reconstruction steps. Through the use of this test setup, the experiment can determine the efficiency and precision of linking, alignment, tracking, and vertexing algorithms. In this thesis work, the Emulsion RUN0 Data is analyzed, and new selection criteria on the track and vertex reconstruction are applied to improve the tracking and vertexing. A significant reduction in the number of false tracks and vertices was obtained while improving the vertex quality in terms of impact parameter and multiplicity distributions.