Farklı meme implant yüzeylerinde biyofilm oluşumunu önlemek için yeni bir yaklaşım: bakteriyofaj tedavisi
- Tez No: 833773
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜHAN AYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kapsül oluşumu meme implantı sonrası görülen doğal bir süreçtir. Kapsül kontraktürü ise ilerleyici ve artmış fibrozisle seyreden patolojik bir durumdur. Kapsül kontraktürü meme implant revizyonlarının en sık nedenlerinden biridir. En çok suçlanan etkenlerden biri ise subklinik bakteriyel inflamasyondur. Lokal antibiyoterapinin daha önceki çalışmalarda etkisi gösterilmiştir. Günümüzde artan antibiyotik dirençleri ise başka tedavilerin araştırılmasını zorunlu kılmıştır. Bu sebeple lokal antibiyotik irrigasyonuna alternatif olarak faj terapisi kullanılmıştır. Çalışmada 54 Wistar Albino sıçanlar ve 2x1 cm boyutlarında 162 implant (54 düz, 54 pürtüklü ve 54 poliüretan kullanılmıştır. Çalışma kontrol grubu, antibiyotik irrigasyon grubu ve faj grubuna ayrılmıştır. Süre olarak ise 3 gruba ayrılmıştır (6.saat, 24. Saat ve 30. Gün). Tüm implant yüzeyleri Staf. Epidermidis suşu ile kontamine edilmiştir. Lokal antibiyoterapi olarak sefazolin ve rifampisin kullanılmıştır. Analiz olarak implant üst yüzeylerinden alınan örneklerde koloni sayısı, mikrotitrasyon plaka yöntemi ile biyofilm tespiti ve mRNA transkripsiyon genlerin analizi yapılmıştır. Sonuç olarak 6. Saat biyofilm hariç tüm değerlerde antibiyotik ve faj anlamlı olarak etkili bulunmuştur. Faj ve antibiyotik arasında ise anlamlı fark çıkmamıştır. 6. saat biyofilm oluşumu açısından erken bir süre olduğundan alınan örneklerin istatistiksel olarak benzer çıkması olağan karşılanmıştır. 24.saat ve 30. Gün analizlerinde tüm parametrelerde antibiyotik ve faj gruplarının kontrol grubuna göre anlamlı etkili olduğu gösterilmiştir. Yine faj ve antibiyotik grupları arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. İmplant türlerine göre bakıldığında ise Faj ve Antibiyotik gruplarında pürtüklü ve poliüretan implantlar da daha etkili sonuçlar alındığı gösterilmiştir. Pürtüklü ve poliüretan sonuçları ise benzer çıkmıştır. Faj terapisi antibiyoterapiye alternatif etkili bir tedavi yöntemidir. Klinik araştırmalar ile elde edilecek sonuçlar daha iyi yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Capsule formation is a natural process seen after breast implants. Capsular contracture is a pathological condition that progresses with progressive and increased fibrosis. Capsular contracture is one of the most common causes of breast implant revisions. One of the most blamed factors is subclinical bacterial inflammation. The effect of local antibiotic therapy has been shown in previous studies. Today, increasing antibiotic resistance has made it necessary to investigate other treatments. For this reason, phage therapy has been used as an alternative to local antibiotic irrigation. In the study, 54 Wistar Albino rats and 162 implants of 2x1 cm size (54 smooth, 54 textured and 54 polyurethane were used. The study was divided into control group, antibiotic irrigation group and phage group. It was divided into 3 groups in terms of duration (6th hour, 24th hour and 30th Day). All implant surfaces were contaminated with Staph. Epidermidis strain. Cefazolin and rifampicin were used as local antibiotics. As analysis, colony count in the samples taken from the implant upper surfaces, biofilm detection by microtitration plate method and mRNA transcription genes analysis were performed. As a result, antibiotic and phage groups were found to be significantly more effective than the control group at all values except the 6th hour biofilm. There was no significant difference between the phage and antibiotic groups. Since the 6th hour is an early process in terms of biofilm, it was considered normal that the samples taken were statistically similar. In the 24th hour and 30th day analyses, it was shown that the antibiotic and phage groups were significantly more effective than the control group in all parameters. Again, no statistically significant difference was detected between the phage and antibiotic groups. When looked at according to implant types, it has been shown that more effective results are obtained with textured and polyurethane implants than smooth implants in the Phage and Antibiotic groups. The textured and polyurethane implants comparison turned out to be similar. Phage therapy is an effective alternative treatment method to antibiotic therapy. The results obtained from clinical studies will provide better guidance.