Elit güreşçilerde motivasyonel belirleyicilerin spora devam etme niyeti üzerindeki etkisi: Keyif almanın aracı rolü
The effect of motivational determinants on elite wrestlers in their intention to continue sports: The mediating role of enjoyment
- Tez No: 833791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ESKİLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmada,“Elit güreşçilerde motivasyonel belirleyicilerin spora devam etme niyeti üzerindeki etkisi: Keyif almanın aracı rolü”başlıklı konunun incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca araştırmanın diğer bir amacı ise, nicel yöntemlerle elde edilen verileri nitel verilerle destekleyerek, olgu ve olaylar üzerinde daha bütüncül bir bakış açısıyla daha derinlemesine sonuçlara ulaşmaktır. Araştırmada nicel ve nitel veri toplama araçlarının bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırmalarından açımlayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel araştırma grubu, son 4 yılda ulusal ve uluslararası turnuvalarda ilk 3 sıralamasına giren 374 erkek ve kadın güreşçiden oluşmaktadır. Nitel araştırma grubu ise serbest ve grekoromen stil güreşte aktif olarak yer alan ve çalışmaya gönüllü katılım gösteren toplam 16 güreşçiden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel boyutundaki veriler;“Egzersizde Hedef Yönelimi”,“Temel İhtiyaçlar Tatmini”,“Güdülenme”,“Keyif Alma”ve“Spora Devam Niyeti”ölçekleriyle toplanılmıştır. Nitel veriler ise, araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmış ve bu görüşmeler katılımcıların onayı ile her bir görüşme ses kayıt cihazı ile kaydedilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında, nicel veriler (betimsel istatistiksel işlemler) IBM SPSS 22 ile analiz edilmiş, ölçeklerin faktör yapısı için açıklayıcı (AFA) ve doğrulayıcı faktör (DFA) analizleri uygulanmıştır. Ölçüm modelinin yapı geçerliliği değerlendirilmiş ve IBM AMOS yapısal eşitlik modellemesi (YEM) ile tüm hipotezler test edilmiştir. İkinci aşamada ise nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanıp Excel ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, hedef yönelimi, temel ihtiyaçlar tatmini, güdülenme gibi değişkenlerin spora devam etme niyeti üzerinde doğrudan, dolaylı ve toplam etkileri olduğunu göstermiştir. Önerilen modelde tüm hipotezler doğrulanmış ve değişkenler spora devam etme niyeti üzerindeki etkinin %41'ini (R2=.41) açıklamaktadır. Sonuç olarak, bu değişkenlerin spora devam etme niyeti üzerinde önemli yordayıcılar olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine 'The Effect of Motivational Determinants on Intention to Continue Sports: The Mediator Role of Enjoyment in Elite Wrestlers'. furthermore, another aim of the research is to support the data obtained via quantitative methods with qualitative data, to reach more in-depth results with a more holistic perspective on facts and events. In the research, the exploratory sequential mixed method design, which is one of the mixed method studies in which quantitative and qualitative data collection tools are used together, has been used. The quantitative study group of the research consists of 374 male and female wrestlers who have ranked in the top 3 in national and international tournaments in the last 4 years. The qualitative research group comprises of 16 wrestlers who are actively involved in freestyle and Greco-Roman style wrestling and voluntarily participated in the study. The data in the quantitative dimension of the research was collected with the scales of“Goal Orientation in Exercise”,“Basic Needs Satisfaction”,“Motivation”,“Enjoyment”and“Intention to Continue Sports”. These scales were prepared with“Google Form”and sent to the wrestlers via e-mail and whatsapp. For qualitative data, semi-structured interview forms created by the researcher were used, and these interviews were recorded with a voice recorder with the consent of the participants. In the first stage of the study, quantitative data (descriptive statistical operations) were analyzed with IBM SPSS 22, and explanatory (EFA) and confirmatory factor (CFA) analyzes were applied for the factor structure of the scales. The construct validity of the measurement model was evaluated and all hypotheses were tested with IBM AMOS structural equation modeling (SEM). In the second stage, qualitative data were collected through semi-structured interviews and analyzed with Excel. The findings showed that variables such as goal orientation, satisfaction of basic needs, and motivation have direct, indirect and total effects on the intention to continue sports. In the proposed model, all hypotheses were confirmed and the variables explain 41% (R2 = .41) of the effect on the intention to continue sports. As a result, it has been understood that these variables are important predictors of intention to continue sports.