Güreş, boks,taekwondo branşındaki elit düzeydeki sporcuların başarı motivasyonunun çeşitli değişkenlere göre değerlendirilmesi
Evaluti̇on of the moti̇vati̇on to succeed of eli̇te athletes from wrestli̇ng, box, taekwondo accarordi̇ng to vari̇ours vari̇ables
  1. Tez No: 359479
  2. Yazar: OSMAN KUSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada güreş, boks, taekwando branşındaki elit düzeydeki sporcuların başarı motivasyonları çeşitli değişkenlere göre değerlendirilmiştir. Çalışma evreni, Türkiye'deki güreş, boks ve taekwondo branşıyla uğraşan milli takım düzeyindeki kadın ve erkek sporculardır. Çalışmanın örneklemi ise güreş, boks ve taekwondo branşlarındaki milli takım düzeyindeki seçilen kadın ve erkek sporculardan oluşmuştur. Anketle elde edilen verilerin çözümlemesinde SPSS 16.0 İstatistik Programı kullanılarak frekans ve yüzde dağılım çizelgeleri ile arasında ilişki aranıp değişkenlere dair korelasyon çizelgeleri oluşturulmuştur. Araştırmanın verileri Willis tarafından geliştirilen, Türkiye'deki geçerlilik ve güvenirlilik çalışması Tiryaki ve Gödelek tarafından yapılan spora özgü başarı motivasyonu ölçeği ile araştırmacı tarafından hazırlanan sportif tecrübe ve antrenman sıklığını tespit etmek için amacıyla hazırlanan sorulardan oluşmaktadır. Başarı motivasyonu ölçeği toplam 40 maddeden oluşan ve maddeleri“hiçbir zaman, çok az, bazen, oldukça fazla ve her zaman”şeklinde ifade edilen beşli likert tipindedir. Ölçekte güç gösterme güdüsü 12, başarıya yaklaşma güdüsü 17, başarısızlıktan kaçınma güdüsü 11 madde ile ölçülmeye çalışılmıştır. Sportif tecrübe bilgilerinin ilk 3 maddesi sportif tecrübe düzeyini, 6 maddesi antrenman sıklığı düzeyini (hafta/saat) belirlemiştir. Araştırma sonucunda yaş, cinsiyet ve branş değişkenlerine göre; başarıya yaklaşma güdüsü, başarısızlıktan kaçınma güdüsü ve sportif tecrübe bakımından anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the motivation to succeed of elite athletes from wrestling, box and taekwondo according to various variables. Target population of the study is female and male athletes who engage in wrestling, boxing and taekwondo at national team level in Turkey. The sample of the study is made up of the selected female and male athletes at national team level in the branches of wrestling, boxing and taekwondo. The Statistics Software SPSS 16.0 was used for the analysis of the data acquired through questionnaire; their relation with the frequency and percentage distribution tableswas examined, and correlation tables for variables were created. The research data were measured by the Sport-Specific Motive Scales developed by Willis and tested for validity and reliability in Turkey by Tiryaki and Gödelek, as well as the sports experience scale developed by the researcher for determining sports experience and training frequency. The Sport-Specific Motive Scales were a Likert-type scale composed of 40 items with five choices expressed as“never, rarely, sometimes, oftenand always”. This scale included 12 items for the measurement of power motive, 17 items for the motive to achieve success, and 11 items for the motive to avoid failure. The first 3 items of the sports experience scale determined the level of sports experience while the 6 items measured the level of training frequency (week/hour). In the end of the study, it was concluded that the motivation to succeed was different across the branches and that there were also differences in the motive to achieve success and the sports experience between the genders. As a result of the research, it was concluded that there were significant differences across genders and branches according to the variables of motive to achieve success, motive to avoid failure and sports experience.