Nöbet geçiren yenidoğan bebeklerin postneonatal dönem nörolojik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of postneonatal neurological results of neonates with seizures
- Tez No: 833881
 - Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN, DOÇ. DR. MÜJGAN ARSLAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nöbet Geçiren Yenidoğan Bebeklerin Postneonatal Dönem Nörolojik Sonuçlarının Değerlendirilmesi Yenidoğanlarda konvülsiyon ve nöbetler, acil tıbbi müdahale gerektiren endişe verici bir klinik tablodur. Yenidoğan nöbetleri, beyinde kontrolsüz hareketler, değişen bilinç ve çeşitli nörolojik semptomlarla sonuçlanan anormal elektriksel aktivite ile karakterize edilir. Yenidoğan nöbetleri, daha büyük çocuklar ve yetişkinlerdeki nöbetlerden farklı bir şekilde ortaya çıkar ve bu da tanınmalarını ve teşhis edilmesini zorlaştırır. Bu tez çalışmmasının amacı, erken müdahale ve kapsamlı bakımın önemine ışık tutacak şekilde, nöbet geçiren yenidoğan bebeklerde postneonatal dönemde izlenen nörolojik sonuçların araştırılmasıdır. Bu tez çalışması, retrsopektif bir kohort grubunun izlenmesi sonucu 2 yıl sonraki nörolojik sonuçlarının değerlendirilmesi tarzında tasarlanmıştır. Onay sonrasında çalılma başlamış ve Ağustos 2017 ile Mart 2023 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi, Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma hastanesi çocuk Nöroloji Polikliniği veya servisinde yenidoğan döneminde nöbet geçiren hastaların ve 2 yıl sonrası nörolojik durumlarının bilgileri alınmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan toplam 90 bebek hastanın verileri dahil edilmiştir. Doğum ağırlıkları normal olan grupta (2600 gr) daha yüksek olmasına karşın istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. APGAR 1.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Postneonatal Neurological Results of Neonates with Seizures Convulsions and seizures in newborns are an alarming clinical picture that requires immediate medical attention. Neonatal seizures are characterized by abnormal electrical activity in the brain that results in uncontrolled movements, altered consciousness, and a variety of neurological symptoms. Neonatal seizures present differently from seizures in older children and adults, making them difficult to recognize and diagnose. The aim of this thesis study is to investigate the neurological outcomes observed in the postneonatal period in newborn infants with seizures, shedding light on the importance of early intervention and comprehensive care. This thesis study was designed to evaluate the neurological outcomes after 2 years of monitoring a retrospective cohort group. After the approval, the study started and the information of the patients who had seizures in the neonatal period and their neurological status after 2 years were obtained in the Pediatric Neurology Outpatient Clinic of Süleyman Demirel University, Faculty of Medicine, Education and Research Hospital, between August 2017 and March 2023. A total of 90 infant patients who met the inclusion criteria were included in the study. Although it was higher in the group with normal birth weight (2600 g), no statistically significant difference was found.