Aşkî Mustafa Efendi'nin Medine tarihine dair eseri metin-muhteva (2. cilt 280-376 numaralı varaklar)
Aşki Mustafa Effendi's work about history of Medine text content (2nd section & pages between 280-376)
  1. Tez No: 833882
  2. Yazar: KADER BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAMİL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışmada, Aşkî Mustafa Efendi'nin Medîne tarihine dair TaǾtîru Ercâi'd-Devleti'l-Mecîdiyye bi-Tîbi Beledi Hayri'l-Beriyye isimli üç ciltlik eserinin ikinci cildinin 280-376 numaralı varaklarının transkripsiyonu yapılmış ve söz konusu varakların muhtevası tahlil edilmiştir. Çalışma, giriş bölümü hariç toplam iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın önemi, amacı ve kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, kaynak metnin müellifi Semhûdî ve mütercim Aşkî'nin hayatları ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, nüshanın imla hususiyetlerine değinilmiştir. Ayrıca 280-376 numaralı varakların muhtevası; metinde işlenen konular, geçen âyetler, şahıs, mekân, kabile, kitap isimleri bağlamında ele alınmıştır. İkinci bölümde, metnin hazırlanmasında izlenen yöntem hakkında bilgi verilmiş ve metnin 280-376 numaralı varaklarının transkripsiyonu yapılmıştır. Sonuç kısmında ise çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Transcription of the second volume's 280-376 numbered foils of Aşkî Mustafa Efendi's a-three-volumed work about the Medinah's history named“Ta'tîru Ercâi'd-Devleti'l-Mecidiyye bi-Tîbi Ahbâri Beledi Hayri'l-Beriyye”has been made and the content of mentioned foils has been analysed. The study consists of two parts, excluding the introduction part. The importance, aim and content have been cleared up in the introduction. In the first chapter, information is given about the author Semhûdi's life, and its translator Aşkî, and the orthographic features of the source text. In addition, the content of the leafs numbered 280-376 has been studied in the context of the subjects covered in the text, the verses mentioned, the name of persons, places, books. In the second part, information was given about the method followed in the preparation of the text and the transcription of the leaves 280-376 of the text was made. A general evaluation of the study has been made in the conclusion.