Hizmet sektörü çalışanlarının örgütsel adalet algılarının hizmet alıcılara yansıması
Reflection of service sector employees' perceptions of organizational justice on service buyers
  1. Tez No: 833895
  2. Yazar: METE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY YÜRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, hizmet sektöründe çalışanların örgütsel adalet algılarının hizmet alıcılarına yansıyıp yansımadığı ve çalışanlara adil veya adaletsiz davranmanın çalışanda oluşturacağı tutumsal ve davranışsal sonuçlarının sadece yönetici veya örgüte karşı değil müşterilere de etki edip etmeyeceği incelenmektedir. Bu amaçla hizmet sektörünün önemli kollarından biri olan eğitim sektöründe 62 öğretim elemanı ve onlardan ders ya da danışmanlık hizmeti almakta olan 147 öğrenci üzerinde bir araştırma yürütülmüştür. Araştırma nicel yöntemle yürütülmüş olup araştırmanın verileri soru formlarının elden dağıtılması ve toplanması yoluyla elde edilmiştir. Çalışmanın bulguları öğretim elemanlarının prosedür adaleti algılarının öğrencilerin memnuniyetini pozitif yönde etkilediğini fakat öğretim elemanlarının dağıtım adaleti ve etkileşim adaleti algılarının öğrencilerin memnuniyetine bir etkisi olmadığını göstermektedir. Sonuç olarak örgütlerindeki prosedürleri ve süreçleri adil olarak algılayan öğretim elemanlarından hizmet alan öğrencilerin memnuniyet düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is examined whether the organizational justice perceptions of employees in the service sector are reflected on service recipients and whether the attitudinal and behavioral consequences of treating employees fairly or unfairly will affect not only the manager or the organization, but also the customers. For this purpose, a research was conducted on 62 teaching staff in the education sector, which is one of the important branches of the service sector, and 147 students who are receiving courses or consulting services from them. The research was conducted by quantitative method and the data of the research were obtained by hand distribution and collection of question forms. The findings of the study show that teachers' perceptions of procedural fairness positively affect students' satisfaction, but teachers' perceptions of distributive justice and interaction justice do not have an impact on students' satisfaction. As a result, it is observed that the satisfaction levels of students who receive services from lecturers who perceive the procedures and processes in their organizations as fair are higher.