The effects of genre and mode in computer games for English language learning
Bilgisayar oyunlarında mod ve türün İngiliz dili öğrenimi için etkileri
- Tez No: 833919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Mevcut çalışma farklı modlara ve türlere sahip bilgisayar oyunlarının içerisinde ve arasında dil öğrenimi açısından önemli bir fark olup olmadığını ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Bu doğrultuda açımlayıcı sıralı karma araştırma deseni kullanılmıştır. Öncelikle ana oyun modları ve türlerinde deneyimli İngilizce öğrencileri ile farklı oyun modu ve türlerinde algılanan hedef dil bilgileri ve becerilerinin öğrenilme ve uygulanma sıklığını bulmak amacıyla bir anket uygulanmıştır. Sonrasında her bir oyun modu ve türünde gerçekleşen dil kullanımı aktivitelerini sıklıkları ve süreleri ile ortaya çıkarmak adına oyun yayını gözlemleri yapılmıştır. Son olarak, belirli oyun modu ve türlerine özellikle ilgi duyan katılımcılar ile farklı oyun modu ve türlerinde yabancı dil öğrenimine dair görüşlerini öğrenmek adına görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular belirli benzerliklerin yanı sıra farklı oyun modları ve türlerinin içerisinde ve arasında dil öğrenimi açısından önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Oyuncu dil öğrencileri bu oyun modları ve türlerinde değişen sıklıkta ve sürelerde farklı aktivitelerde bulunmaktadırlar. Farklı oyun modu ve türlerinde değişik imkanlar ve zorluklar deneyimlemekteler ve bu oyun modu ve türlerinde dil öğreniminin artırılması için belirli önerilere ve beklentilere sahipler. Çalışma bu sonuçlara dayalı olarak farklı oyun modlarında ve türlerinde dil öğrenimine yönelik kapsamlı bir genel bakış sunmakla beraber akademik ve pratik ilgiler doğrultusunda belirli hedef dil bilgisi ve becerilerinin öğrenilmesi ve uygulamaya dökülmesi konusunda optimal oyun modu ve türü kombinasyonları belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to uncover whether there is a significant difference across and within computer games with different modes and genres in terms of target language learning. To this end, a sequential explanatory mixed-method research design was used. Initially, a questionnaire was implemented with a group of gamer learners of English experienced in major game modes and genres to find out about the perceived frequency of learning and practicing target language knowledge and skills in these games. Following this, observations of game streams from each game mode and genre combination were carried out to uncover the activities of language practicing with their durations and frequencies. Finally, interviews were carried out with participants specifically interested in certain game mode and genre combinations to understand their opinions about language learning in these games. The findings show that there are significant differences across and within different game modes and genres with regard to language learning, along with certain similarities. Gamer language learners are involved in distinct activities in these game modes and genres with varying frequencies and durations. They experience specific opportunities and challenges, and they have certain recommendations and expectations for the improvement of language learning in different game modes and genres. Based on the findings, the study presents a comprehensive overview of learning and practicing target language knowledge and skills in different game modes and genres and identifies optimal game mode and genre combinations for learning and practicing specific target language knowledge and skills for academic and practical interests.