Dayanıklılık sporcularının beslenme durumları ve antropometrik ölçümleri ile maksimum oksijen tüketimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional statüsü ant anthropimetric measurements and maximum oxygen consumption of endurance athletes
  1. Tez No: 834047
  2. Yazar: FATMA TANYELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KIYICI, DR. GÖKHAN ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Dayanıklılık spor dalı ile uğraşan sporcuların beslenme durumlarını değerlendirmek ve antropometrik ölçümler ile maksimum oksijen kapasiteleri (VO2max) arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmaya 12'si erkek 8'i kadın olmak üzere 20 dayanıklılık sporcusu katılmıştır. Sporcuların 11'inin spor branşı kayaklı koşu 9'unun spor branşı biatlondur. Sporcuların beslenme durumlarını tespit etmek için 3 günlük besin tüketim kaydı formu ve besin tüketim sıklığı anketi doldurulacaktır. Besin tüketim kaydı verileri BEBİS 9.1 programı ile analiz edilecektir. Tanita MC 780 MA cihazı ile antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Dayanıklılık performansları belirlemek için Cosmed K5 cihazıyla maksimum oksijen tüketimi testi uygulanacaktır. Bulgular: Vücut yağ yüzdesi ile maksimum oksijen tüketimi arasında (p:0,044), kas kütlesi (kg) ile maksimum oksijen tüketimi arasında (p:0,015), yağsız vücut kütlesi ile maksimum oksijen tüketimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki (p:0,013) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was carried out to evaluate the nutritional status of athletes engaged in endurance sports and to evaluate the relationship between anthropometric measurements and maximum oxygen capacity (VO2max). Method: 20 endurance athletes, 12 men and 8 women, participated in the study.The sports branch of 11 of the athletes is cross-country skiing and the sports branch of 9 of them is biathlon. To determine the nutritional status of the athletes, a 3-day food consumption record form and a food consumption frequency questionnaire will be filled out.Food consumption record data will be analyzed with BEBIS 9.1 program. Anthropometric measurements were made with the Tanita MC 780 MA device.Maximum oxygen consumption test will be applied with the Cosmed K5 device to determine endurance performances.