Televizyon habercilerinin savaş tutkunluğu
War enthusiasm of television reporters
  1. Tez No: 834186
  2. Yazar: ÇAĞATAY KENARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada savaş bölgelerinde görev yapan televizyon habercilerin savaş ortamında bulunduktan sonra mesleki yaşamlarında nasıl bir değişim meydana geldiği, kişisel ve duygusal olarak neler hissettikleri ortaya çıkartılmıştır. Televizyon habercilerinin savaş bölgelerinde çalıştıkları süre içerisinde yaşadıkları, savaş ve çatışma gibi olayların yaşandığı bölgelerde nelerle karşılaştığı incelenmiştir. Savaş alanında habercilik yapmanın zorlukları ve etik kavramı, iliştirilmiş gazetecilik kavramı, tarihe not düşmek gibi kavramlar mercek altına alınarak Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen savaş habercileriyle mesleki bir kıyaslama yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinin en güçlü tekniklerinden birisi olan derinlemesine görüşme tekniğini kullanılarak yapılan çalışma için en az 5 savaş bölgesinde görev yapan 7 haberciyle görüşülerek 27 soruya cevap vermeleri istenilmiştir. Haberciler savaş bölgesinde kendi istekleri doğrultusunda görev yaptıklarını ifade etmişlerdir. Her gittikleri savaş bölgesinde ayrı bir deneyim kazanıldığını belirtmişlerdir. Savaş yaşanan bölgelerin demografik yapısı sebebiyle yapısal farklılıkları olduğunu, bunun sonucunda sürekli olarak bir yenilikle karşılaştıklarını vurgulamışlardır. Savaş muhabirlerinin bölgeye gitmeden önce yeteri kadar eğitim almadıklarını, savaş bölgelerinde yaşadıklarıyla deneyim kazanarak kendini geliştirdikleri ve savaş muhabirliği konusunda büyük bir eksiklik olduğunu ifade etmişlerdir. Yalnız Anadolu Ajansı'nın verdiği genel savaş muhabirliği eğitimiyle, savaş muhabiri olunmayacağının altı çizilmişlerdir. Hiçbir savaş habercisi popülerlik ve bilinirlik uğruna bölgede görev yapmadığını ifade ederek, yazılan tarihe tanık olmak için bölgede bulundukları vurgusu yapmışlardır. Savaş haberciliğini diğer habercilik dallarından ayıran en önemli konu olan 'tehlike anında hayatta kalma' faktörü ele alınarak televizyon habercilerinin yaşadıkları olumlu ve olumsuz olaylar, kazanım ve kayıplar irdelenmiştir. Çalışmanın bir diğer amacı da savaş ve çatışma gibi kaotik ortamlarda bulunacak habercilerin olumlu ve olumsuz durumları öğretmesini sağlamaktır. Öte yandan Savaş bölgesinde görev yapmak isteyen ve gelecekte görev yapacak televizyon habercilerini bilgilendirmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was revealed what kind of change occurred in the professional life of television journalists working in war zones after being in the war environment and how they felt personally and emotionally. It has been examined what television journalists have experienced during their work in war zones, and what they have encountered in the regions where events such as war and conflict are experienced. A professional comparison was made with the war reporters from Turkey and various parts of the world, by focusing on the difficulties of reporting on the battlefield and the concept of ethics, the concept of embedded journalism, and taking notes on history. For the study, which was carried out using the in-depth interview technique, which is one of the most powerful techniques of qualitative research methods, 7 reporters who worked in at least 5 war zones were interviewed and asked to answer 27 questions. The reporters stated that they were working in the war zone according to their wishes. They stated that they gained a different experience in each war zone they went to. They emphasized that there are structural differences due to the demographic structure of the war zones, and as a result, they are constantly faced with an innovation. They stated that the war correspondents did not receive adequate training before they went to the region, they developed themselves by gaining experience with what they lived in the war zones, and that there is a great deficiency in war correspondence. It has been underlined that it is not possible to become a war correspondent only with the general war correspondent training given by Anadolu Agency. Expressing that no war reporter served in the region for the sake of popularity and awareness, they emphasized that they were in the region to witness the history written. The positive and negative events, gains and losses of television journalists were examined by considering the factor of 'survival in the moment of danger', which is the most important issue that distinguishes war journalism from other journalism branches. Another aim of the study is to enable the reporters who will be in chaotic environments such as war and conflict to teach positive and negative situations. On the other hand, it is to inform television reporters who want to serve in the war zone and will serve in the future.