Muhammed Konevî'nin Tercüme-i Risâletu'l-Ceyb eseri
Muhammed Qunawı̄'s Tarcama-i Risāla al-Jayb
- Tez No: 834201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHA YASİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Tarih, Science and Technology, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim Tarihi ve Felsefesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İslam medeniyetinde IX. yüzyılda başlayan astronomi çalışmaları hem teorik hem de uygulamalı astronominin yüzyıllar içinde geliştiği bir süreç geçirmiştir. Bu süreçte astronomi aletlerinin önemi büyüktür. Ulaşılan matematiksel bilgi ve teknik tecrübe düzeyini gösteren astronomi aletlerinin Osmanlılar döneminde astronominin özümsenmesi sürecine de katkısı vardır. Muhammed b. Kâtip Sinân el-Konevî, XV. yüzyılın sonu ve XVI. yüzyılın başında Edirne ve İstanbul'daki astronomi faaliyetlerinin öncülerindendir. Astronomi bilgisinin, özellikle de vakit hesaplarıyla uğraşan pratik astronominin daha geniş kitlelere ulaşması için eserlerini Türkçe kaleme alan Konevî, imalatı kolay ama kullanımı zor olan rubʿu'l-müceyyeb isimli aletin kullanımına dair Tercüme-i Risâletu'l-ceyb isimli bir eser telif etmiştir. Bu tez, bahsi geçen eserin içeriğini, teknik incelemesini ve Osmanlı bilim geleneğindeki yerini ve önemini tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Astronomy studies, which started in the 9th century in Islamic civilization, have gone through a process in which both theoretical and applied astronomy has developed over the centuries. Astronomical instruments are of great importance in this process. Astronomy instruments showing the level of mathematical knowledge and technical experience also contributed to the assimilation process of astronomy in the Ottoman period. Muhammad ibn Kātib Sinān al-Qunawī was one of the pioneers of astronomy activities in Edirne and Istanbul at the end of the 15th and the beginning of the 16th century. Qunawī, who wrote his works in Turkish so that the knowledge of astronomy, especially the practical astronomy dealing with time calculations, could reach wider masses, wrote a work called Tarjama-i Risāla al-Jayb on the use of an instrument called rub' al-mujayyab, which is easy to manufacture but difficult to use. This thesis is prepared in order to determine the content, technical analysis of the work in question and its place and importance in the Ottoman scientific tradition.