Okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocukların ve öğretmenlerinin sağlık algılarının incelenmesi: Çaldıran örneği
Examining of 60-72 months old preschool students' and preschool teacher's senses about health: Çaldıran example
- Tez No: 834276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL KADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmada 60-72 aylık okul öncesi eğitime devam eden çocukların ve öğretmenlerinin sağlık algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Van İli Çaldıran ilçesindeki okul öncesi eğitime devam eden 80 çocuk ve 2022-2023 eğitim öğretim yılında onların öğretmenleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak görüşme formu kullanılmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucuna göre okul öncesi öğretmenlerin okulda sağlık konusuna bir çok alanda değindikleri, bunu yaparken farklı yöntem-tekniklere başvurdukları, farklı etkinlik türlerini kullandıkları ve programdaki etkinliklere özellikle özbakım becerilerini dahil ettikleri görülmektedir. Bununla birlikte aileler ile görüşmeler yaparak aileri sürece dahil ettikleri de belirlenmiştir. Ayrıca çocukların sağlıklı olmak için yapmaları gereken şeyleri büyük ölçüde bildikleri vermiş oldukları yanıtlar doğrultusunda anlaşılmaktadır. Çocukların sağlıklı olmak için yapılması gerekenlere yönelik maske takmak, sosyal mesafeye dikkat etmek, aşı olmak, başkalarının eşyalarına dokunmamak cevaplarını verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak, dezavantajlı bölgede görev yapan öğretmenlerin sağlık eğitimi vermeleri, sağlık eğitiminde çocukların aktif olarak yer alması, okul öncesi dönem çocuklarına sağlık eğitimi verilmesinde öğretmenlerin yaşadıkları sorunların belirlenerek, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığıyla etkin çalışmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the senses of health among children aged 60-72 months and their preschool teachers were surveyed. The research was prepared with 80 children who attending pre-school education in Çaldıran district of Van province in the 2021-2022 academic year and the teachers of these students in the 2022-2023 academic year. Data was collected through due to interview method, and content analysis was used for data analysis. According to the findings of this research, preschool teachers discussed health across various domains using diverse methods. Additionally, teachers emphasized the importance of self-care abilities during program activities. Furthermore, teachers engaged with families to involve them in this phase. Moreover, it was observed that children were well-informed about healthy practices based on their responses. Wearing masks, maintaining social distance, getting vaccinated, and refraining from touching others' personal items were among the children's responses regarding health practices. In summary, there are several suggestions to improve the comprehension of health-related issues. These encompass educating people and children by teachers in underserved areas about health, involving children actively in health education, highlighting the challenges teachers encounter during health education delivery, and collaborating with the Ministries of Education and Health to address and overcome these obstacles.