Toxicological evaluation of some active and inactive materials according to the ventilation conditions variation during the manufacturing in non sterile pharmaceutical industry
Steril olmayan ilaçın üretimi sırasında havalandırma koşullarındaki değişikliklere göre bazı aktif maddelerın toksik etkileri
  1. Tez No: 834277
  2. Yazar: YASSER BATSH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin amacı, farmasötik üretim tesislerinde steril olmayan dozaj formlarının üretim aşamasında hava değişimlerinin partikül sayısına etkisini incelemektir. Bu partikül sayım ölçümlerinden sonra, izin verilen günlük maruz kalma limiti (PDE) ve mesleki maruz kalma limiti (OEL) ile partikül sayısının karşılaştırılması yapılmıştır. Üretim alanı ortamında yüksek partikül konsantrasyonunun tespit edildiği bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışma, steril olmayan farmasötik dozaj formlarının üretimleri aşamasında partikül sayısını ölçen ilk çalışmadır. Bu tür ölçümlerin uluslararası kılavuzlarda yer alması ve çalışanları korumak için üretim koşullarında her durum için ekstra özen gösterilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study the effect of air changes on particle number in pharmaceutical production facilities during production stage of non-sterile dosage forms. After those particle count measurements, a comparison of particle number with permitted daily exposure limit (PDE) and occupational exposure limit (OEL) was carried out. It was found that high particle concentration of the measured materials was detected in the environment of the manufacturing area . As a conclusion it is the first study to measure particle count during the operation phase of non-sterile pharmaceutical dosage forms production area. It was concluded that this type of measurements should be included by international guidelines and an extra care needed for each case for the manufacturing conditions to protect workers.