Gaziantep ili biyogaz potansiyelinin araştırılması ve çiftlik tipi 50 m3 kapasiteli biyogaz tesis tasarımı
Investigation of Gaziantep province biogas energy potential and farm type 50m3 capacity biogas plant design
  1. Tez No: 834344
  2. Yazar: MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sera gazı salımının artmasıyla yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarında yılın her mevsiminde enerji elde edilebilecek kaynaklar arasında biyogaz gelmektedir. Bu çalışmada T×İK'ten alınan veriler doğrultusunda Gaziantep ili için 2017 ila 2021 yılları arasındaki büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanları verileri kullanılarak Gaziantep ili ilçelerinin biyogaz potansiyeli, CO2 salım azaltım miktarı ve Gaziantep ilinde saatlik metan üretimi üretimi 50 m3 olan biyogaz tesisi tasarımı yapılmıştır. Tez kapsamında Gaziantep ilinde büyükbaş hayvanlardan en yüksek metan orana 12 999,45 m3 ile Nizip ilçesi ve küçükbaş ve kümes hayvanları içerisinde en yüksek metan oranları sırasıyla 824,60 m3, 8744,64 m3 ile Şehitkamil ilçesidir. Saatlik 50 m3 metan üretimine sahip biyogaz tesisinde 1575 MWh'lik elektirik enerjisi üretimi yapılabilceği ve elde edilen elektrik enerjisi ile yılda 3216,5 ton CO2 salımın azaltımının gerçekleştirilebileceği hesaplanmıştır. Tesisin genel kurulum maliyetinin 600 000 $ ve yıllık işletme maliyeti ise 65 000 $ ve elektrik üretiminden elde edilecek yıllık gelirin ise yaklaşık 200 000 $ civarında olduğundan tesisin geri ödeme süresi yaklaşık 4 yıl olarak hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
With the increase in greenhouse gas emissions, studies are carried out for the use of renewable energy sources. In renewable energy sources, biogas is among the sources that can be obtained energy in all seasons of the year. In this study, in line with the data received from TUIK, the biogas potential of the districts of Gaziantep, the amount of CO2 emission reduction and the hourly methane production in Gaziantep province of 50 m3 were designed by using the cattle, ovine, and poultry data for the province of Gaziantep between 2017 and 2021. Within the scope of the thesis, the highest methane rate in cattle and poultry in Gaziantep province is Nizip district with 12 999.45 m3, and the highest methane rate in sheep and poultry is in Şehitkamil district with 824.60 m3 and 8744.64 m3, respectively. It has been calculated that 1575 MWh of electrical energy can be produced in the biogas facility with an hourly production of 50 m3 of methane, and 3216.5 tons of CO2 emissions can be reduced annually with the electrical energy obtained. Since the general installation cost of the facility is around $600,000, the annual operating cost is around $65,000, and the annual income from electricity generation is around $200,000, the payback period of the facility is calculated as approximately 4 years.