Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ayaş Araştırma ve Uygulama Çiftliği topraklarının detaylı etüd ve haritalanması
Detailed survey and mapping of the Ayaş research and training farm soils, faculty of agriculture, university of Ankara
  1. Tez No: 83437
  2. Yazar: LEVENT ATATANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ayaş Araştırma ve Uygulama Çiftliğinin detaylı toprak etüd ve haritalama çalışmasının yapılmasıdır. Etüd, topografik haritadan yararlanılarak arazide gerçekleştirilmiş ve 10 adet profil çukuru incelenmiştir. Açılan profillerin her birinden horizon esasına göre örnekler alınmış ve gerekli analizler laboratuvarda yapılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçların ve arazi gözlemlerinin değerlendirilmesiyle 4 farklı toprak serisi tanımlanmıştır. Toprak Taksonomisine göre bu serilerden üç tanesi Entisol ve bir tanesi de Aridisol olarak sınıflandırılmıştır. Seriler ve bu serilere ait fazlar, topografik harita üzerine aktarılarak temel toprak haritası oluşturulmuştur. Ayrıca toprak serilerinin özellikleri ve problemleri belirlenmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir. 1999, 86 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Detaylı toprak etüd ve haritalama, toprak serisi, toprak fazı, temel toprak haritası, arazi kullanımı
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to perform detailed survey and mapping of the Ayaş Research and Training farm soils of Faculty of Agriculture, Ankara University. The survey was carried out by the examination of topographic map to observe ten soil profiles. Samples were obtained from each profile according to the requirements of horizons described and necessary analyses were done in the laboratory. By assessing the results of analyses and field observation, four different soil series were determined and described. Three soil series classified as Entisols and one Aridisol according to Soil Taxonomy. Soil series and phases were plotted on topographic map and fundamental soil map was prepared. In addition the characteristics and problems of soil series were determined and the recommendations necessary for offsetting those problems were made. 1999, 86 pages KEY WORDS : Detailed soil survey and mapping, soil series, soil phases, fundamental soil map, land use