Havayolu firmalarında sermaye yapısını etkileyen faktörler
Factors affecting capital structure in airline companies
- Tez No: 834469
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada havayolu firmalarının sermaye yapısı kararlarını etkileyen faktörlerin araştırılması amacıyla dünya genelinde halka açık, kapasite bakımından en büyük 23 havayolu firmasının 2009-2019 arası yıllık finansal verileri kullanılmıştır. Bağımlı değişkenler; kısa vadeli, uzun vadeli ve toplam borç oranları ile bağımsız değişkenler; kârlılık, likidite, büyüklük, maddi duran varlık yapısı, borç dışı vergi kalkanı, firma riski, büyüme fırsatları, faiz karşılama oranı, gayrisafi yurtiçi hasıla, enflasyon ve yolcu doluluk oranı arasındaki ilişki panel veri analizi ile incelenmiştir. Ayrıca ortaklık yapısında devlet rolünün, sermaye yapısı belirleyicilerine etkisinin araştırılması amacıyla, örneklem bayrak taşıyıcı ve özel havayolu firmaları şeklinde ikiye ayrılmıştır. Kısa, uzun ve toplam borç oranları ile bağımsız değişkenler arasında kurulan üç model, her bir örneklem grubu üzerinde tekrar çalıştırılmıştır. Çalışma sonucunda havayolu firmalarının sermaye yapısı kararlarını etkileyen faktörlerin firma içi, makroekonomik ve sektörel olduğu görülmüştür. Firma içi faktörlerden büyüme fırsatları tüm modellerde anlamsız olan tek değişkendir. Büyük, kârlı ve finansal gücü yüksek özel firmaların, devlet destekli bayrak taşıyıcı firmalara göre daha az borçlanma eğiliminde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, annual financial data between 2009 and 2019 of the 23 largest publicly available airline companies in the world in terms of capacity were used to investigate the factors affecting the capital structure decisions of airline companies. The relationship between dependent variables; short-term, long-term and total debt ratios and independent variables; profitability, liquidity, size, tangible asset structure, non-debt tax shield, firm risk, growth opportunities, interest coverage ratio, gross domestic product, inflation and passenger load factor was examined by panel data analysis. Beside, in order to investigate the effect of the state role in the partnership structure on the capital structure determinants, the sample was divided into two: flag carrier and private airline companies. Three models established between short, long and total debt ratios and the independent variables were re-run on each sample group. As a result of the study, it was seen that the factors affecting the capital structure decisions of airline companies were internal, macroeconomic and sectoral. Among intra-firm factors, growth opportunities are the only variable that is insignificant in all models. It has been determined that large, profitable and highly financial private companies tend to borrow less than state-supported flag carrier companies.