Exploring the influence of extramural English activities on the academic success of university English preparatory level students
Üniversite İngilizce hazırlık seviyesindeki öğrencilerin sınıf dışı İngilizce faaliyetlerinin akademik başarılarına etkilerini keşfetmek üzerine bir inceleme
- Tez No: 834543
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AMANDA YEŞİLBURSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Her yıl yüzlerce öğrenci, Türkiye'de bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık bölümüne kayıt yaptırmaktadır. Bu öğrencilerin bir bölümü sene başında yapılan seviye belirleme sınavı ardından eğitimlerine A2 seviyesinden başlamaktadır. Bu grubun İngilizce'ye olan yatkınlıklarının, A1 başlayanlara kıyasla daha fazla olduğu gözlemlenmektedir. Bunu sınıf içinde derse katılım oranları, yazma dersindeki kelime seçimlerinin çeşitliliği ve genel olarak İngilizce'ye olan ilgilerinden anlamak mümkündür. Böyle bir ortamda, sınıfa taşıdıkları İngilizcenin, sınıf dışından beslendiği kanısına varılmıştır. Öğrencilerin bu konuda fikirleri alındığında da, sınıf dışında tamamen gönüllü yaptıkları birçok İngilizce faaliyet olduğu aşikardır. Bu tip faaliyetler Extramural English çatısı altına toplanarak geliştirilmiş bir 34 soruluk Likert tipi ölçeğe dökülmüştür. Bu ölçek A2 kur sonu, B1 kur başlangıcı aralığında 86 öğrenciye uygulanmıştır. Aynı öğrencilerin B1 kur sonundaki kur geçme başarı puanlarıyla, ölçekte sunulan aktiviteleri yapma sıklıkları karşılaştırıldığında bir paralellik saptanamamıştır. Başarı puanları zayıf, orta ve yüksek olan 12 adet öğrenciye anket formları yollanıp daha detaylı bilgi alındıktan sonra elde edilen bilgiler ışığında, sınıf içinde ve sınıf dışında sürdürülen İngilizce faaliyetlerin tutarsızlığı ortaya konulmuş, okulda yapılan sınavların öğrenciler tarafından gerçek hayatla bağdaşmadığı öne sürülmüştür. Yapılan birçok çalışmada Extramural English faaliyetlerin okuldaki dil öğrenimine katkısı saptanırken, söz konusu bu çalışmada ikisi arasında doğru orantılı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak, bu meseleyi derinlemesine masaya yatırıp, sınıf içinde eğitimciler olarak İngilizce adına ne tür faaliyetler yaptığımızı, bunları ne şekilde ölçtüğümüzü ve sınıf dışında öğrenciler tarafından yapılan daha 'organik' İngilizce içerikli aktivitelerin sınıf içerisine ne şekilde entegre edilebileceği, Extramural English konusunun bu denli popular olduğu eğitim ortamlarında Türkiye'de de bu konuya eğilimin daha artırılması için İngilizce öğretiminden sorumlu bizlerin üzerine düşeni yapması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Every year, hundreds of students enroll in the English preparatory program of a state university in Türkiye. Some of these students start their education from the A2 level following a placement test at the beginning of the academic year. It has been observed that this group shows a greater inclination towards English compared to those who start at the A1 level. This can be deduced from their class attendance rates, the variety of vocabulary choices in their writing classes, and their overall interest in English. In such an environment, it has been concluded that the English they bring to the class is nourished outside the classroom. When the students' opinions on this matter were sought, it became evident that there are numerous voluntary extracurricular English activities they engage in outside of class. These activities were gathered under the umbrella of 'Extramural English' and assessed using a 34-item Likert-type scale. This scale was administered to 86 students within the A2 end-of-course and B1 beginning-of-course range. When the same students' course achievement scores at the end of the B1 level were compared with the frequency of engaging in the activities presented in the scale, no parallel relationship was found. Subsequently, questionnaire forms were sent to 12 students with low, medium, and high achievement scores, and more detailed information was obtained. In light of this information, the inconsistency of English activities conducted inside and outside the classroom was highlighted, and it was suggested that the exams administered at school do not correspond to real-life situations. While many studies have found that extramural English activities contribute to language learning in school, this particular study did not establish a direct correlation between the two. As a result, it is crucial for us, as educators within the classroom, to thoroughly examine this issue, assessing the types of activities we conduct on behalf of English, how we measure them, and how we can integrate the more 'organic' English content activities carried out by students outside the classroom into our teaching environments, in order to increase our focus on this subject in Türkiye, given the popularity of Extramural English in global educational settings.