Keratokonus hastalarında kontakt lens uygulama sonuçlarımız
Our contact lens application results in keratoconus patients
- Tez No: 834641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN BÜYÜKTORTOP GÖKÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ Çalışmadaki amacımız şimdiye kadar lens uyguladığımız hastaları retrospektif olarak inceleyerek hangi faktörlerin başarıda etkili olduğunu anlamaktır. Uygulama öncesi rutin olarak her hastada baktığımız kornea topografik ölçümleri, keratometri değerleri, muayene özellikleri, görme keskinliği, keratokonusun klinik evresi gibi faktörler ile deneme sonunda karar verilen son lens parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlıyoruz. GEREÇ-YÖNTEM Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne Ekim 2016 ile Ekim 2022 tarihleri arasında başvuran keratokonus hastalığı olup kontakt lens denenen 35 hasta dahil edildi. Refraksiyon kusuru dışında göz hastalığı veya geçirilmiş göz cerrahisi bulunmayan olgular çalışmaya dahil edildi. Başlangıçta tüm hastalardan tashihsiz ve tahsisli görme keskinlikleri alındı. Rutin biomikroskobik ön segment ve fundus muayeneleri yapıldı. Daha sonrasında hastalardan Kombine Scheimpflug kamera Placido disk sistemli kornea topografi cihazı (KT) (Sirius, CSO, İtalya) cihazları ile ölçümler alınmıştır. Hastalara yapılan ölçümler ve keratometri değerlerine göre uygun lensler uygulandı. Tekrar 30 dakika sonra görme keskinlikleri değerlendirildi ve biomikroskobik muayeneleri yapıldı. En iyi görme keskinliği ve hasta konforu elde edilene kadar kontakt lens denemesi yapıldı. Hastaların farklı lens grupları ile mevcut görme keskinlikleri değerlendirildi. Hastalara ait Santral kornea kalınlığı (SKK), en ince kornea kalınlığı (EİKK), K1, K2, Kort, ile Kmax değerleri kaydedildi. Hastalar Amsler Krumeich evrelemesine göre hafif, orta, ileri ve ciddi evre olarak gruplandırılmıştırlar. Hastaların lense göre gözlükle ve tashihsiz görme düzeyine göre lensle görme keskinliklerindeki artış belirlenmiştir. Ayrıca deneme lensine ait çap, temel eğri (BC), vault değerleri ile lensin markası çalışmamızda kullanılan parametrelerdir. Farklı lens tiplerine ait deneme sayıları da kaydedilmiştir. BULGULAR Çalışmaya 70 gözü dahil edilen 35 keratokonusu olan hastanın 18'i (%51,4) erkek 17'si (%48,6) kadındır. Hastaların ortalama yaşı 31,54 ± 8,43 (19-51) yıl olarak belirlendi. Cinsiyet ile evre arasındaki ilişki değerlendirildiğinde hafif keratokonus grubunda erkeklerin, ciddi keratokonus grubunda kadınların daha yüksek oranda olduğu görüldü. (p: 0.033) Hastaların Amsler Krumeich sınıflamasına göre 32'si (%45,7) evre 1, 18'i (%25,7) evre 2, 10'u (%14,3) evre 3, 10'u (%14,3) evre 4 grubundaydı. Evre ilerledikçe topografik veriler ait değerlerde anlamlı olarak azalma saptandı. Hastaların görme keskinlikleri tashihsiz, gözlükle düzeltilmiş ve kontakt lensle düzeltilmiş olarak gruplandırıldı. Tashihsiz görmenin evre ilerledikçe anlamlı olarak azaldığı saptandı. (p:
Özet (Çeviri)
PURPOSE Our aim in the study is to retrospectively examine the patients to whom we have applied lenses so far and to understand which factors are effective in success. We aim to examine the relationship between factors that we routinely check in each patient before application such as corneal topographic measurements, keratometry values, examination characteristics, visual acuity, clinical stage of keratoconus, and the final lens parameters decided at the end of the trial. MATERIALS AND METHODS 35 patients with keratoconus disease who applied to Kırıkkale University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology Polyclinic between October 2016 and October 2022 and who tried contact lenses were included. Cases with no eye disease or previous eye surgery other than refractive error were included in the study. Corrected and uncorrected visual acuities were obtained from all patients at baseline. Routine biomicroscopic anterior segment and fundus examinations were performed. Afterwards, measurements were taken from the patients with the Combined Scheimpflug camera and Placido disc system corneal topography device (CT) (Sirius, CSO, Italy). Appropriate lenses were applied to the patients according to the measurements and keratometry values. Visual acuity was evaluated again 30 minutes later and biomicroscopic examinations were performed. Contact lenses were tried until the best visual acuity and patient comfort were achieved. The patients' current visual acuities were evaluated with different lens groups. Central corneal thickness (CCT), thinnest corneal thickness (EICC), K1, K2, Kmean, and Kmax values of the patients were recorded. Patients were grouped as mild, moderate, advanced and severe according to Amsler-Krumeich staging. The increase in visual acuity of the patients was determined with the lens according to the glasses and with the lens according to the non-corrected vision level. In addition, the diameter of the trial lens, basic curve (BC), vault values and the brand of the lens are the parameters used in our study. The number of trials of different lens types was also recorded. RESULTS Of the 35 patients with keratoconus whose 70 eyes were included in the study, 18 (51.4%) were male and 17 (48.6%) were female. The average age of the patients was determined as 31.54 ± 8.43 (19-51) years. When the relationship between gender and stage was evaluated, it was seen that the rate of men was higher in the mild keratoconus group and the rate of women was higher in the severe keratoconus group. (p: 0.033) According to the Amsler Krumeich classification, 32 (45.7%) of the patients were stage 1, 18 (25.7%) were stage 2, 10 (14.3%) were stage 3, and 10 (14.3%) were stage 3. It was in the stage 4 group. As the stage progressed, a significant decrease in the values of topographic data was detected. The visual acuities of the patients were grouped as uncorrected, corrected with glasses, and corrected with contact lenses. It was determined that uncorrected vision decreased significantly as the stage progressed. (p: