Cahiliyye ve Emevî dönemi şairlerinin künye ve lakapları
Agnomens and pseudonyms of the poets of Jahiliyyah and Umayyad periods
- Tez No: 834758
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Künye kişinin kızı, oğlu, annesi veya babası yoluyla bir isim tamlaması şeklinde elde edilmektedir. Biresel özellikler yoluyla elde edilen künyeler varsa bile bunlar istisnai durumlardır. Ancak Arap dünyasında künyenin yeri tartışmasız bir şekilde oldukça önemlidir. Öyle ki bazı durumlarda hayvanlar bile künyelenmiştir. Lakap ise bireysel nitelik taşımaktadır. Kişinin fiziksel görünümü veya sergilediği eylemler sonucunda elde edilebilmektedir. Şairlerin lakaplarına bakıldığında, şiirlerin lakap konusundaki önemi de ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman söyledikleri bir beyit sebebiyle lakaplarını elde eden şairler kimi zaman lakaplarını şiirlerinde kullanmışlardır. Bu tezde Cahiliyye Dönemi ve Emevî Döneminde yaşamış olan ve önem atfedilen bazı şairlerin künye ve lakapları incelenmiş, ne sebeple bu lakapları aldıkları üzerinde durulmuştur. Tezin ilk kısmında kısaca Cahiliyye ve Emevi Dönemlerindeki yapıdan bahsedilmiştir. İkinci kısımda künye ve lakap konusu ele alınmış, künye ve lakapların incelenmesinde büyük katkısı olan tabakat (biyografik) eserlerden bahsedilmiştir. Üçüncü kısımda, ele alınan Cahiliyye şairilerinin, dördüncü kısımdaysa ele alınan Emevî şairlerinin künye ve lakapları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Agnomen's are obtained via person's daughter, son, mother or father. Even though there are agnomens obtained due to personal features, there are exemptions. Yet in Arabic world agnomens' position is unequivocally important. So much so in some situations even animals have been given agnomens. As for pseudonyms carry personal qualities. They can be obtained due to personal features and/or person's actions. When poets' pseudonyms are inspected, poems' importance in pseudonym subject also arise. Poets who sometimes acquired their pseudonyms because of a couplet they uttered, sometimes used their pseudonyms in their poems. In this thesis, the agnomens and pseudonyms of some poets who lived in the Jahiliyyah Period and the Umayyad Period who were attributed importance are analysed and the reasons why they received these agnomens and pseudonyms are emphasised. In the first part of the thesis, the structure in the Jahiliyyah and Umayyad periods is mentioned briefly. In the second part, agnomen and pseudonym subjects are taken up, and tabakat (biographical) works which contributes greatly to the agnomen and pseudonym research was mentioned. In the third part Jahiliyyah poets', in the fourth part Umayyad poets' agnomens and pseudonyms are analysed.