Borat esterleri ihtiva eden metalik/metalik olmayan destek biriminden türetilen iyonik komplekslerin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktivesi
Synthesis, characterization and biological activation of ionic complexes derived from metallic/non-metallic support unit containing borate esters
- Tez No: 835142
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOMBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sunulan araştırma konusu ile hedeflenen metalik/metalik olmayan destekli özgün borat komplekslerini sentezlemek ve biyolojik faaliyetlerini incelemektir. Çalışmalarda üçgen düzlem yapıdan dörtyüzlü geometriye evrilen bor içerikli özgün iyonik bileşikler sentezlendi ve bazı reaksiyon ürünlerinin biyolojik etkinlikleri tetkik edildi. Çalışmanın birinci bölümünde borik asidin diol veya hidroksi karboksilik asit içeren organik gruplar ile reaksiyonları katyon oluşturucular varlığında uygun çözücüler kullanılarak gerçekleştirildi. Bu sentez çalışmaları sonucu 8 adet yeni borat kompleksi sentezlendi ve yapıları tek kristal X-ray kırınımı ile karakterize edildi. Çalışmanın ikinci bölümünde, kristal yapısı tespit edilen 4 borat kompleksi ile benzer bir reaksiyon denemesine ait toplam 5 örneğin üzerinde biyolojik aktivite araştırmaları gerçekleştirildi. Bu kapsamda Sitotoksisite, Antimikrobiyal Yöntem ve Antimutajenite Testleri yürütüldü. Sentezlenen ürünler en az bir karakterizasyon tekniği (X-ışını kırınımı, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, GC-MS) kullanılarak aydınlatılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The targeted goal of the presented research topic is to synthesize metallic/non-metallic supported borate complexes and to investigate their biological activities. In the studies, novel ionic compounds consisting boron content evolving from triangular plane structure to tetrahedral geometry were synthesized and the biological activities of some reaction products were investigated. In the first part of the study, the reactions of boric acid with organic groups bearing diol or hydroxy carboxylic acid were carried out in the presence of cation formers employing convenient solvents. In consequence of these synthetic studies, 8 new borate complexes were synthesized and their structures were characterized by single crystal X-ray diffraction. In the second part of the study, biological activity studies were conducted on a total of 5 samples belonging to a similar reaction try along with 4 borate complexes whose crystal structure was determined. In this context, Cytotoxicity, Antimicrobial Method and Antimutagenicity Tests were carried out. The synthesized products were tried to be enlightened utilising at least one characterization technique (X-ray diffraction, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, GC-MS).