Digitalization maturity and industry 5.0 practices: Case of global logistics company
- Tez No: 835187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Endüstriler arasında vurgulanan dijital dönüşüm, modern çağda hayati bir önem kazanmıştır ve lojistik şirketleri, operasyonlarını geliştirmek için yenilikçi teknolojileri benimsemede ön plandadır. Bu çalışmanın önemi, lojistik şirketlerine dijitalleşme yolculuklarında rehberlik etmesine Endüstri 4.0 ve Endüstri 5.0 ilkelerini daha iyi anlamalarına katkıda bulunmasında yatmaktadır. Bu tez, lojistik şirketlerinin dijitalleşmeye hazır olup olmadıklarını değerlendirmek için belirlenmiş ayrıntılı bir olgunluk modeli sunmakta ve dijital girişimlerinin temel özelliklerini değerlendirmek için bir boyut yaklaşımı kullanmaktadır. Dijitalleşme Olgunluk Modeli (DMM), endüstri 4.0 uygulamasının farklı yönleriyle ilgili boyutları kapsamaktadır. Geliştirilen model küresel bir nakliye şirketi arasında uygulanacak ve dijital olgunluk çeşitli alt boyutlarda analiz edilecek ve derecelendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The digital transformation emphasized among industries has become vital in the modern era, with logistics companies at the forefront in adopting innovative technologies to enhance their operations. The significance of this study lies in its contribution to guiding logistics companies in their digitalization journey and enhancing their understanding of Industry 4.0 and Industry 5.0 principles. This thesis presents a detailed maturity model specified to assess the digitalization readiness of logistics companies, employing an approach of dimensions to evaluate key features of their digital initiatives. The Digitalization Maturity Model (DMM) encompasses dimensions related to different aspects of industry 4.0 implementation. The developed model will apply among a global freight forwarding company, and the digital maturity is analyzed and rated across various sub-dimensions.