Çalışma hayatından beklentiler kuşaklarla birlikte değişiyor mu? Y ve Z kuşakları üzerine bir araştırma
Do the expectations from working-life change with generations? A research on Y and Z generations
- Tez No: 835203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tezin amacı, Y ve Z kuşaklarının çalışma hayatından beklentilerinin ne derece farklılaştığını belirlemektir. Görsel ve yazılı medyada olduğu kadar birçok akademik yayında da farklılıklarına dikkat çekilen Y ve Z kuşaklarının çalışma hayatından beklentilerini anlamak için çalışma kapsamında, nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Bu seçimin çalışma açısından en önemli kazanımı, katılımcıların belli bir cevap skalası içinde hapsedilmemesi ve kendilerini tam anlamıyla ifade edebilmeleridir. Mülakatlardan elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile incelenmiş, kuşaklar arası farklılık veya benzerlikler tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, bireyler arasındaki beklenti farklılıklarına kuşak farkından ziyade yaş, gelir, cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı, coğrafi bölge gibi değişkenler etki etmektedir. Bireylerin kuşaklara bakış açılarında değerlendirme kapsamı daraldıkça farklılığa dair raporlamaların azaldığı gözlenmiştir. Bununla birlikte daha geniş perspektiflerde bireylerin kendi kuşaklarıyla ilgili daha pozitif yargılara sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to investigate how the Y and the Z generations differ in terms of their expectations from the working life. To explore the differences between the generations Y and Z, which have been subjects of interest in public media and numerous academic investigations, as a qualitative research approach semi-structured interview method was employed. The primary advantage of choosing the semi-structured interview method for this study is that it allows participants to express themselves freely without being restricted to a predefined answer scale. This flexibility enables richer and more in-depth insights into the perspectives and experiences of the participants. Thematic analysis method was used to analyze the interview data. This helped to detect the differences or similarities between the generations Y and Z, providing valuable insights into how these generations view various aspects of life. Based on the study's findings, factors such as age, income, gender, marital status, number of children, and geographical region are found to have impacts on differences in expectations between individuals rather than generational differences. As individuals' are asked about specific aspects of working life, they report less differences. However, it has also been concluded that individuals tend to have more positive judgments about their own generation in general.