Shipment consolidation optimization of hazardous and perishable chemical materials procured from a single supplier: An application at Turkish Aerospace
Tek tedarikçiden sağlanan tehlikeli ve raf ömürlü kimyasal malzemelerin sevkiyat konsolidasyonu optimizasyonu: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nde uygulama
- Tez No: 835244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENHÜR SATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, Havacılık ve Savunma Sanayisinde faaliyet gösteren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) şirketinin tedarik zincirinde bir üreticiden tedarik edilen kimyasal ve raf ömürlü malzemelerin sevkiyatlarının konsolide edilmesi ile ilgili yapılan araştırmaları ve çalışmaları kapsamaktadır. Kimyasal malzemeler çoğunlukla raf ömrü olan, belirli bir sürede tüketilmesi gereken aksi halde hurda edilecek olan bir malzeme grubudur. Ayrıca bazı kimyasal malzemeler, tehlikeli malzeme sınıfına da girebilirler. Tehlikeli malzemelerin sevkiyatlarının ise olası acil durum riskine taşıması nedeniyle özel şartlarda yapılması gerekir. Sevkiyat konsolidasyonu yapılabilmesi için öncelikle problemi gerçek hayat şartları altında analiz ettik ve tanımladık. Sevkiyat konsolidasyonu yapılırken dikkate alınması gereken önemli noktaların belirledik. Literatür araştırmasının ardından, problemimize çözüm olması için matematiksel model geliştirdik. Gerçek sevkiyat verilerini ve sipariş emirlerindeki verileri kullanarak çözüm elde ettik. Yapılan vaka analizi çalışmalarına göre bir tedarikçiden temin edilen kimyasal ve raf ömürlü malzemelerin sevkiyatlarında %63 ile %70 aralığında bir iyileştirme elde ettik.
Özet (Çeviri)
This thesis covers research and studies of the consolidation of the shipments of chemical and shelf-life materials supplied from a manufacturer in the supply chain of Turkish Aerospace (TA) operating in the aerospace and defense industry. Chemical materials are mostly a group of materials that have a shelf life and must be consumed within a certain period, otherwise they will be scrapped. In addition, some chemical materials may also be classified as hazardous materials. shipments of dangerous materials must be made under special conditions in response to a possible emergency risk. We first analyzed and defined the problem under real-life conditions so that shipment consolidation could be carried out. We have underlined the important points that should be considered while consolidating shipments. After a literature search, we developed a mathematical model to solve our problem and obtained a solution using real transportation and Purchase Order (PO) data. According to the case studies conducted, we achieved an improvement in the range of 63% to 70% in the shipments of chemical and shelf-life materials procured from the supplier.