The impact of influencer marketing as a new strategy for brands
Markalar için yeni bir strateji olarak ınfunencer pazarlamanın etkisi
  1. Tez No: 835356
  2. Yazar: NOUHAILA EL GAMRAOUI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde markalar, kurumsal sektörde temsil ettikleri ürün veya hizmetlerden daha fazlasıyla ilişkilendiriliyor. Sosyal sınıfı, tüketici yaşam tarzını ve algılanan kaliteyi gösterebilirler. Yeni bir marka yaklaşımı olarak influencer pazarlamanın müşteriler üzerindeki etkilerini anlamak bu tezin amacıdır. Bu tezin ana araştırma sorusu, tüketicilerin influencer pazarlama kullanan işletmelerden satın alma niyetlerinin influencer'lardan olumlu etkilenip etkilenmediğidir. Ayrıca, etkileyicilerin müşterilerin belirli şirketleri nasıl gördükleri üzerinde bir etkisinin olup olmadığını belirlemeye çalışır. 300 katılımcıdan oluşan bir anketi analiz etmek için Türkiye'de kolayda örnekleme kullanıldı. Daha sonra toplanan veriler nicel bir süreç kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışmanın ana sonuçları, tüketicilerin marka farkındalığı, marka algısı ve yeni ürünlerin kavranması üzerindeki dolaylı etkilere rağmen, etkileyicilerin tüketicilerin satın alma davranışını doğrudan etkilediğini göstermektedir. Influencer'lar zaman zaman kendilerini kişisel bir tartışmaya girmek veya olumsuz haberler almak gibi zorlu koşullarda bulurlar, ancak bu durumların tüketicilerin marka algıları veya satın alma davranışları üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brands today are associated with more than just the products or services they stand for in the corporate sector. They may denote social class, consumer lifestyle, and perceived quality. Understanding influencer marketing's effects on customers as a new brand approach is the goal of this thesis. This thesis' main research question is whether consumers' intentions to make purchases from businesses that use influencer marketing are positively influenced by influencers. It also seeks to determine whether influencers have an effect on how customers see particular companies. Convenience sampling was employed in Turkey to analyze a survey of 300 participants. After then, the gathered data was examined using a quantitative process. The major conclusions of this study demonstrate that, despite indirect influences on consumers' brand awareness, brand perception, and comprehension of new products, influencers directly affect consumers' purchasing buyer behavior. Influencers occasionally find themselves in challenging circumstances, such as getting embroiled in a personal controversy or receiving adverse news, yet it has been noted that these situations have no bearing on consumers' perceptions of brands or their purchase behavior.