Dijital kültür unsurlarından emojilerin görsel iletişim tasarımı yöntemleriyle yorumlanması ve kullanıcılara yönelik algı araştırması
Interpretation of emojis from digital culture elements with visual communication design methods and perception of users research
- Tez No: 835413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte yazı ile olan iletişimimiz daha çok emojilerle sağlanmaktadır. Emoji kullanımı, dijital kültürün oluşmasında en önemli etkenlerden biridir. Bu çalışmada, dijital kültür unsurlarından emojilerin görsel iletişim tasarımı yöntemleriyle yorumlanması ve kullanıcılara yönelik algı araştırması yapılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda betimsel ve bağlamsal tarama yöntemleri ile üç bölümden oluşan anket hazırlanmıştır. Anket, Marmara bölgesinde bulunan vakıf ve devlet üniversitesinde okuyan öğrenci, akademisyen ve üniversite personelinden (diğer) oluşan 317 kişiye ulaşılmıştır. Elde edilen araştırma bulgularının değerlendirilmesi sırasında frekans, yüzde analizlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca görsel algı seviyelerini belirlemek üzere t-test ve tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır. Katılımcıların demografik nitelikleri emojilere yönelik görsel algı seviyeleri ile ilişkisi incelenmiştir. Elde edilen araştırma bulguları belirlenen değişkenler bazında incelenerek değerlendirmeleri yapılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma ile dijital kültür unsurlarından emojilerin görsel iletişim tasarımı yöntemleriyle yorumlanması ve kullanıcılara yönelik algı araştırması çerçevesinde değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmaya benzer sınırlı çalışmalar olması nedeniyle emoji ve görsel algı alanlarında literatüre katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the widespread use of technology, our communication with writing is mostly provided by emojis. The use of emoji is one of the most important factors in the formation of digital culture. In this study, the interpretation of emojis, one of the elements of digital culture, with visual communication design methods and perception research on users were conducted. In line with the purpose of the study, a questionnaire consisting of 3 sections was prepared with descriptive and contextual survey methods. The survey reached 317 people consisting of students, academicians and university staff (other) studying at foundation and state universities in the Marmara region. During the evaluation of the research findings, frequency and percentage analyzes were used. In addition, t-test and one-way analysis of variance (Anova) were used to determine the levels of visual perception. The relationship between the demographic characteristics of the participants and their visual perception levels towards emojis was examined. The research findings obtained were analyzed and evaluated on the basis of the variables determined. As a result, with this study, evaluations were made within the framework of the interpretation of emojis, one of the elements of digital culture, with visual communication design methods and perception research for users. It is thought that this study will contribute to the literature in the fields of emoji and visual perception.