7.sınıf öğrencilerinin epistemolojik inançları ile aragümantasyon becerilerinin belirlenmesi
Determining epistemological beliefs and argumentation skills of 7th grade students
- Tez No: 835450
- Danışmanlar: PROF. DR. ERALP BAHÇİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada amaç, 7.sınıf öğrencilerinin epistemolojik inançları ile argümantasyon becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada“7.sınıf öğrencilerinin epistemolojik inançları ile argümantasyon becerileri arasında ilişki var mıdır?”sorusuna cevap aranmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde bulunan bir ortaokulda 7. Sınıf öğrencilerinden oluşan toplam 44 kişilik iki şube ile yürütülmüştür. Bu çalışmanın ilk aşamasında Bahçivan (2014) tarafından geliştirilen 26 soruluk epistemolojik inanç ölçeği uygulanmıştır. Ölçek sonuçları SPSS programında analiz edilerek epistemolojik inançları düşük, orta ve yüksek düzeyde olan 3'er öğrenci olmak üzere toplam 9 öğrenci ile çalışmaya devam edilmiştir. İkinci aşamada araştırmacı tarafından geliştirilen 7 argümantasyon sorusu hazırlanarak 9 öğrenciye uygulanmıştır. Üçüncü aşamada 9 öğrenciye 10 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme tekniğini uygulanmıştır. Araştırmada nitel yaklaşım olan çoklu durum çalışması uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda bilimsel tartışma yapmaya yatkın olan sofistike bireylerin argüman kalitelerinin yüksek seviyede çıktığı görülmüştür. Bilimsel tartışma yapmaya yatkın olmayan naif bireylerde ise argüman kalitesinin düşük seviyede çıktığı görülmüştür. Araştırma sonucunda bireylerin sahip oldukları epistemolojik inançları ile argüman kaliteleri arasında ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between the epistemological beliefs of 7th grade students and their argumentation skills. In the research,“Is there a relationship between the epistemological beliefs of 7th grade students and their argumentation skills?”The answer to the question has been sought. The research was carried out with two branches of 44 students in total, consisting of 7th grade students in a secondary school in Ankara in the 2022-2023 academic year. In the first phase of this study, my advisor Prof.Dr. The 26-item epistemological belief scale developed by Eralp BAHÇİVAN was applied. The results of the scale were analyzed in the SPSS program and the study was continued with a total of 9 students, 3 of whom had low, medium and high epistemological beliefs. In the second stage, 7 argumentation questions developed by the researcher were prepared and applied to 9 students. In the third stage, a semi-structured interview technique consisting of 10 questions was applied to 9 students. Multiple case study, which is a qualitative approach, was used in the research. As a result of the research, it has been seen that the argument quality of sophisticated individuals who are prone to scientific discussion is at a high level. It was observed that the quality of the argument was low in naive individuals who were not inclined to make scientific arguments. As a result of the research, it was seen that there was a relationship between the epistemological beliefs of individuals and their argument quality.