Son dönem Osmanlı nazırlarından Ahmed Zühdü Paşa
Ahmed Zühdü Pasha, one of the late Ottoman ministers
- Tez No: 835478
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada son dönem Osmanlı Devleti adamlarından Ahmed Zühdü Paşa'nın hayatı ele alınmıştır. Çalışma biyografi mahiyetinde olup paşanın ifa ettiği tüm görevleri teferruatlı bir şekilde işlenmiştir. Çalışma Zühdü Paşa'nın; İdari Görevleri, Maliye Nazırlığı Dönemi ve Maarif Nazırlığı Dönemi olmak üzere toplamda üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Zühdü Paşa'nın ifa ettiği idari görevler; mutasarrıflıklar, yurtdışı görevleri ve diğer memuriyetleri detaylandırılmıştır. İkinci bölümde Zühdü Paşa'nın asıl uzmanlık alanı olan maliye nezaretinde aldığı görevler ve bu nezaret için kaleme aldığı raporlarla birlikte yaptığı çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Zühdü Paşa'nın Maarif Nazırlığı dönemi ve bu dönemdeki faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Bu çalışma ile birlikte Ahmed Zühdü Paşa'nın hayatı, görevleri, hizmetleri ve şahsiyetine dair bilgilere ulaşılmış. Zühdü Paşa'nın liyakat sahibi bilgili, kültürlü ve işinin ehli bir devlet adamı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of Ahmed Zühdü Pasha, one of the prominent figures of the late Ottoman Empire, is examined. The study is in the form of a biography, and all the duties performed by Pasha are elaborated in detail.The study consists of three main sections: Administrative Duties, the Period of Ministry of Finance, and the Period of Ministry of Education. In the first section, Zühdü Pasha's administrative duties, including governorships, foreign missions, and other official positions, are detailed. The second section focuses on Zühdü Pasha's main area of expertise, the Ministry of Finance, and examines the tasks he undertook and the reports he prepared during his time as Minister of Finance. The third section delves into Zühdü Pasha's period as Minister of Education and his activities during that time. Through this study, information about Ahmed Zühdü Pasha's life, duties, services, and personality has been revealed. It has been determined that Zühdü Pasha was a competent, knowledgeable, cultured, and capable statesman."