İşletmelerde personel güçlendirme uygulamaları ve algılanan örgütsel bağlılığın iç girişimci davranışına etkileri: Ağrı Tekstilkent'te bir araştırma
Personnel empowerment practices and the effects of perceived organizational commitment on intrapreneurial' behaviour: A research at Ağrı Tekstilkent
  1. Tez No: 835483
  2. Yazar: MESUT DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırmanın amacı insan kaynaklarının yeni yönetim kavramlarından olan personel güçlendirme, örgütsel bağlılık ve iç girişimcilik kavramlarını birlikte inceleyerek, işletmelerde personel güçlendirme uygulamaları ve algılanan örgütsel bağlılığın iç girişimci davranışına etkilerini araştırmaktır. Literatürde ''personel güçlendirme'', ''örgütsel bağlılık'' ve ''iç girişimci davranışı'' değişkenlerinin sıklıkla kullanıldığı birçok çalışma yer almaktadır. Ancak belirtilen bu üç değişkeni birlikte inceleyen herhangi bir çalışmaya ulaşılamadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle söz konusu değişkenleri bir arada kullanarak araştırma yapmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın evreni, tekstil imalat sanayi sektörüdür. Araştırmanın örneklemi, Ağrı il merkezinde Tekstilkent Projesi kapsamında faaliyet gösteren tekstil imalat sanayi işletmelerinde çalışan 341 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada personel güçlendirme ve örgütsel bağlılığın iç girişimci davranışına etkileri yapısal eşitlik modelleme ile incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgularda; çalışanlarının personel güçlendirme düzeyleri, örgütsel bağlılık algılarını pozitif yönde etkilediği ve örgütsel bağlılık algısının da iç girişimci davranışını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Aracılık testi sonucunda; örgütsel bağlılık değişkeninin personel güçlendirme ve iç girişimci davranışı arasında tam aracılık yaptığı ve tekstil imalat sanayi personelinin örgütsel bağlılığının artmasıyla birlikte sahip oldukları personel güçlendirmenin iç girişimci davranışını artıracağı tespit edilmiştir. İşletmeler küresel rekabet koşullarında rekabet avantajı elde edebilmek ve varlığını devam ettirebilmek için personel güçlendirme uygulamalarına ve çalışanların örgütsel bağlılıklarını arttıracak etkinliklere önem vererek çalışanlarının iç girişimci davranışlarını desteklemelidirler.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the concepts of employee empowerment, organizational commitment and intrapreneurship, which are among the new management concepts of human resources, and to investigate the effects of employee empowerment practices and perceived organizational commitment on intrapreneur behavior in businesses. In the literature, there are many studies in which the variables“personnel empowerment”,“organizational commitment”and“internal entrepreneurial behavior”are frequently used. However, it was determined that no study examining these three variables together could be found. For this reason, it is thought that doing research by using these variables together will contribute to the literature. The universe of the research is the textile manufacturing industry sector. The sample of the research consists of 341 people working in textile manufacturing industry enterprises operating within the scope of Tekstilkent Project in Ağrı city center. In the research, the effects of personnel empowerment and organizational commitment on intrapreneur behavior were analyzed by structural equation modeling. In the findings obtained in the research; It has been determined that the personnel empowerment levels of the employees have a positive effect on their perceptions of organizational commitment, and the perception of organizational commitment has a positive effect on the intrapreneur behavior. As a result of the mediation test; It has been determined that the organizational commitment variable fully mediates between personnel empowerment and intrapreneur behavior, and that with the increase in the organizational commitment of the textile manufacturing industry personnel, the personnel empowerment they have will increase the intrapreneur behavior. In order to gain competitive advantage and maintain its existence in global competitive conditions, businesses should support their employees' internal entrepreneurial behaviors by giving importance to personnel empowerment practices and activities that will increase the organizational commitment of employees.