Bir üniversitede ofis çalışanları için ergonomik risk faktörlerinin REBA ve RULA yöntemleri kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of ergonomic risk factors for office workers in a university using REBA and RULA methods
  1. Tez No: 835503
  2. Yazar: YONCA UZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ergonomi; işin, ekipmanın, işyerinin ve çalışma koşullarının çalışana uygun olarak tasarlanması bilimidir. Ergonomi, insan vücudunun fiziksel yetenekleri ve sınırlılıkları dikkate alınarak çalışan için sağlıklı bir çalışma ortamının kurulmasını amaçlar. Bu amaç doğrultusunda çalışanın özelliklerinin yapılan iş, kullanılan ekipman ve çalışma ortamı ile nasıl ilişkili olduğu değerlendirilir. Ergonomik koşullar göz ardı edildiğinde çalışanlarda mesleki kas−iskelet sistemi rahatsızlıkları yaygın olarak görülmektedir. Bu tür rahatsızlıklar; statik olarak, uzun süreli, üst uzuvların tekrar tekrar hareket etmesini gerektiren ve çoğunlukla bilgisayar kullanılarak yerine getirilen işler yapan ofis çalışanlarının sağlıkları ile ilgili en büyük tehditlerden biridir. Ofisler, iş istasyonunun, ekipmanın ve iş içeriğinin çeşitli boyutları arasındaki etkileşimlerle karmaşık bir fiziksel çalışma ortamını temsil eder. Bu ortamda çalışanlar işleri gereği uzun süre rahatsız ve ağrılı pozisyonlarda kalırlar ve kronik kas−iskelet sistemi (KİS) problemlerine karşın çalışma ortamlarının ergonomik açıdan dikkatli bir şekilde tasarlanması gerekir.“Hızlı Tüm Vücut Değerlendirmesi”(REBA) ve“Hızlı Üst Ekstremite Değerlendirmesi”(RULA) ergonomik risk analizi için sıklıkla kullanılan ve oldukça başarılı olan iki ana değerlendirme yöntemidir. Bu yöntemlerde çalışanın işini yaptığı esnadaki fiziksel hareketleri RULA ve REBA formları kullanılarak puanlanır, puanlar analiz edilerek risk skoru belirlenir ve iyileştirme önerileri yapılır. Bu çalışmada bir üniversitedeki ofis çalışanları için RULA ve REBA kullanılarak çalışma duruşları ergonomik açıdan değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan gönüllü ofis çalışanları için risk skorları cinsiyet, kas iskelet sistemi rahatsızlığı varlığı, egzersiz yapma durumu, yaş faktörü, çalışma süresi, kilo ve boy gibi etkenler ile birlikte değerlendirilmiştir. Ofis çalışanları için duruş bozuklukları ve fiziksel koşullardan kaynaklı risklerin ortadan kaldırılmasına yönelik uygun ofis egzersizleri ve ergonomik çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ergonomics is the science of designing the work, equipment, workplace and working conditions in accordance with the employee. Ergonomics aims to establish a healthy working environment for the employee, considering the physical abilities and limitations of the human body. For this purpose, it is evaluated how the characteristics of the employee are related to the job, the equipment used and the working environment. As a result of ignoring ergonomic conditions, occupational musculoskeletal disorders among employees are seen commonly. The most important reason for such disorders is that employees often perform their work in stable positions and repetitive movements of the upper limbs while using computers. Offices represents a complex physical work environment with interactions between various dimensions of the workstation, equipment, and work content. Office workers stay in uncomfortable and painful positions for long periods of time while doing their jobs, therefore, to avoid chronic musculoskeletal disorders, work environments for these workers must be designed with the point of ergonomic care.“Rapid Upper Limb Assessment”(RULA) and“Rapid Entire Body Assessment”(REBA) are two main assessment methods that are frequently used and quite successful for ergonomic risk analysis. With RULA and REBA, the physical working postures and habits of the employee are scored, and the level and severity of risk are determined depending on the employee's score then improvement suggestions are made. In this study, the working postures of office workers in a university in terms of ergonomics were evaluated by using RULA and REBA. REBA and RULA risk scores for volunteer office workers participating in the study were evaluated together with factors such as gender, presence of musculoskeletal disorders, exercise status, age factor, working time, weight, and height. Appropriate office exercises and ergonomic solutions were offered for office workers to eliminate the risks arising from posture disorders and physical conditions.