Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin üst bilişsel okuma stratejileri ve öğrenme stilleri
Metacognitive reading strategies and learning styles of secondary school 7th grade students
  1. Tez No: 835510
  2. Yazar: FUNDA İREM GÜNDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AHMET KIRKKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin kullandıkları üst bilişsel okuma stratejilerinin öğrencilerin öğrenme stillerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Çalışma betimsel yöntemle gerçekleştirilmiş olup ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğrenciler üst bilişsel okuma stratejilerini sık sık kullanmaktadır. Öğrencilerin üst biliş okuma stratejilerini kullanmaları üzerinde cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin üst biliş okuma stratejilerini kullanma düzeyleri ve öğrenme stilleri arasındaki anlamlı farklılığa bakıldığında analitik ve pragmatik düzeyler için anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the metacognitive reading strategies used by secondary school 7th grade students show a significant difference according to the learning styles of the students. The study was carried out with a descriptive method and a relational survey model was used. According to the research results; students frequently use metacognitive reading strategies. It was determined that there was no significant difference in terms of gender variable on students' use of metacognitive reading strategies. Considering the significant difference between the levels of using metacognitive reading strategies and learning styles of secondary school 7th grade students, a significant difference was found for analytical and pragmatic levels.