İnme tanılı hastalara uygulanan doku plazminojen aktivatörüne ilişkin hemşirelere verilen eğitimin kaygı düzeyine etkisi
The effect of training given to the nurses about tissue plasminogen activator applied to patients with stroke on anxiety level
  1. Tez No: 835567
  2. Yazar: BURCU BAŞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmanın amacı, inme tanılı hastalara uygulanan doku plazminojen aktivatörüne ilişkin hemşirelere verilen eğitimin kaygı düzeyine etkisini araştırmaktır. Araştırma ön test-son test yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, bir kamu hastanesinde inmeli hastaların bulunduğu birimlerde çalışan ve birim değişikliği yapılmayan 50 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada katılımcılara inme hastalarına uygulanan doku plazminojen aktivatörü ilacı konusunda eğitim verilip eğitim öncesi, sonrası ve eğitimden bir ay sonra bilgi düzeyleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın verileri Sosyodemografik Veri Toplama Formu, TPA Uygulamasına İlişkin Bilgi Toplama Formu, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin analizinde, temel istatistik analizleri frekans, yüzde değerlerine bakılmış olup, tekrarlı ölçümlerde analiz için repeated measures ANOVA testi yapılmıştır. Katılımcıların çoğunluğunun 24-29 yaş aralığında, kadın, bekar, lisans seviyesinde eğitimi olduğu ve meslekte çalışma yıllarının 5 yıldan az olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to investigate the effect of training given to nurses about tissue plasminogen activator applied to stroke patients on anxiety level. The research is a pretest-posttest quasi-experimental study. The sample of the study consisted of 50 nurses working in the units with stroke patients in a public hospital and who did not change their units. In the study, the participants were educated about the tissue plasminogen activator drug applied to stroke patients, and their knowledge levels were evaluated before, after and one month after the training. The data of the study were collected through face-to-face interviews using Sociodemographic Data Collection Form, Information Collection Form on TPA Application, State and Trait Anxiety Scale. In the analysis of the data, frequency and percentage values of basic statistical analyzes were checked, and repeated measures ANOVA test was performed for analysis in repeated measurements. It was observed that the majority of the participants were between the ages of 24-29, female, single, had undergraduate education and the years of working in the profession were less than 5 years.