Robotik kodlama destekli eğitim programı'nın 60-72 aylık çocukların problem çözme becerilerine ve akran ilişkilerine etkisi
The effect of robotic coding based education program on the problem solving skills of children at the age of 60-72 months and on peer relations
- Tez No: 835599
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Araştırmada Robotik Kodlama Destekli Eğitim Programı'nın 60-72 aylık çocukların problem çözme becerilerine ve akran ilişkilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma karma yöntem araştırmalarından müdahale desenine başvurularak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu Kütahya'nın Emet ilçesindeki İlçe Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ilkokulun anasınıfına devam eden deney grubunda 16, kontrol grubunda 18 çocuk olmak üzere toplam 34 çocuk ve deney grubundaki 16 çocuğun ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmada veriler ''Problem Çözme Becerisi Ölçeği (PÇBÖ)'', ''Okul Öncesinde Akran İlişkileri Ölçeği (Öğretmen Formu)'' ve“Ebeveyn Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Araştırmada deney grubundaki çocuklara haftada 2 gün olmak üzere 12 hafta boyunca Robotik Kodlama Destekli Eğitim Programı uygulanmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizinde Mann Whitney U Testi, Bağımsız Örneklemler t-Testi, Eşleştirilmiş Örneklemler t-Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde tematik analiz tekniği ve frekans analizine başvurulmuştur. Araştırmanın nicel bulguları Robotik Kodlama Destekli Eğitim Programı'nın deney grubundaki çocukların Problem Çözme Becerisi Ölçeği toplam puanlarında ve Okul Öncesinde Akran İlişkileri Ölçeği (Öğretmen Formu) toplam puan alt boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuç Robotik Kodlama Destekli Eğitim Programı'nın çocukların problem çözme becerilerinde ve akran ilişkilerinde olumlu yansımalara yol açtığının göstergesidir. Programın uygulanmasından dört hafta sonra gerçekleştirilen kalıcılık testi sonuçları da programın etkisinin devam ettiğini gözler önüne sermektedir. Araştırmanın nitel bulgularında ebeveynler, programın çocuklarının problem çözme ve akran ilişkilerine olumlu katkısı olduğu yönünde ifade ederek nicel bulgularla örtüşür nitelikte görüşlerini dile getirmişlerdir. Ayrıca ebeveynler Robotik Kodlama Destekli Eğitim Programı'nın çocuklarının bilişsel ve sosyal duygusal becerilerine katkı sunmasının yanı sıra dil becerileri ve robotik kodlamaya ilişkin ilgilerini de artırdığı yönünde görüşlerini bildirmişlerdir. Araştırma sonucunda Robotik Kodlama Destekli Eğitim Programı'nın sadece çocuklar için fayda sağlamakla kalmayıp ebeveynlerinde ilgisini çektiği, ebeveynlere robotik kodlama konusunda farkındalık kazandırdığı ve ebeveynleri robotik kodlamaya ilişkin bilgi edinmeye yönlendirdiği, ebeveyn çocuk ilişkisini geliştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to investigate the effect of Robotic Coding Based Education Program on the problem-solving skills of children at the age of 60-72 months and on their peer relations. The study was carried out depending on the intervention design one of the mixed-method researches. The working group of the study was made up of total 34 children, 16 in test group, 18 in control group, attending to the nursery school at a primary school acting under the Ministry of Education in the town of Emet, in the city of Kütahya, and the parents of 16 children in the test group. The data was collected through“The Scale of Problem-Solving Skill”(SPSS),“The Scale of Peer Relations in Preschool Period”(Teacher Form) and“Parent Interview Form”. The children in the test group were applied Robotic Coding Based Education Program for 12 weeks as twice a week. In the analysis of the quantitative data, Mann Whitney U Test, Independent Samples t-Test, Paired Samples t-Test and Wilcoxon Signed Rank Test were used. In the analysis of the qualitative data, thematic analysis technique and frequency analysis were used. The quantitative findings of the study indicated that Robotic Coding Based Education Program had significant differences at the total scores of the Scale of Problem-Solving Skill of the children in the test group, and in the total score sub-dimensions of the Scale of Peer Relations in Preschool Period (Teacher Form). This result showed that Robotic Coding Based Education Program lead to positive reflections on the problem-solving skills of the children and on peer relations. The results of the permanence test that was made four weeks after the application of the program indicated that the effect of the program continued. In the qualitative findings of the research, parents pointed out that the program had a positive contribution to the problem solving and peer relations of the children and their views matched up with quantitative findings. They also explained that Robotic Coding Based Education Program had an effect on the cognitive, social, emotional and language skills, adding that the interest of the children regarding robotic coding increased. At the end of the study, it was found that Robotic Coding Based Education Program was not only beneficial for the children, but it also attracted parents attention, led to awareness of parents over robotic coding and guided them to learn about robotic coding, and developed parent-child relation as well.