Kamu kurumlarında dijitalleşme ve dijital okuryazarlık düzeyi: T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde bir uygulama
Digitalisation and digital literacy level in public institutions: A study in Republic of Turkey General Directorate of Population and Citizenship Affairs
- Tez No: 835831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Yönetim Bilişim Sistemleri, Public Administration, Political Science, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dijitalleşme, bir anlamda kişisel ve kurumsal seviyede bilgi teknolojileri ortamlarının iç içe geçmesi ve kaynaşmasıyla ortaya çıkmakta, yeni dijital teknolojilerin dönüşümsel etkisini kapsamakta, bir anlamda da dijital teknolojilerin uygulanmasını içermektedir. Dijitalleşmenin kamu kurumlarında hayata geçirilmesiyle birlikte, çalışanların dijital okuryazarlık düzeyinin yüksekliği kurumsal başarı için gerekli olan ön koşullardan birisi olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, bir kamu kurumu olarak, nüfusun yapısı, hareketleri ve niteliklerine yönelik çalışmaları yapma, nüfus hizmetlerini düzenleme, yürütme, takip etme ve vatandaşlık işlemleri yerine getirme gibi görevleri ifa etmektedir. Bu süreçte kurumsal yapıya eklemlenen teknolojik gelişmelerin niceliği ve niteliği yanında, hizmetin daha etkin, verimli, hızlı, güvenilir ve sürdürülebilir olmasını olumlu ya da olumsuz etkileyen unsurlardan birisi olan kurum çalışanlarının dijital okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi, bu düzeyi etkileyen yaş, cinsiyet, unvan gibi faktörlerin ortaya konulması, incelenmesi ve değerlendirilmesi de göz ardı edilmemelidir. Bu çalışmanın amacı; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün kurumsal çerçevede dijital dönüşüme ilişkin yapmış olduğu çalışmaların ortaya konulması ve il/ilçe nüfus müdürlükleri çalışanlarının dijital okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesidir. Bu kapsamda, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatını oluşturan il ve ilçe nüfus müdürlüklerinde çalışan 801 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada iki ya da daha fazla değişken arasındaki değişimin varlığı veya derecesini belirleyen korelasyonel-ilişkisel tarama modelinden faydalanılmıştır. Seçilen değişkenler arasındaki ilişkinin analizinde gruplar arasındaki ortalamayı karşılaştıran ANOVA ve T-testleri kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Ng (2012) tarafından geliştirilen ve Hamutoğlu ve vd. (2017) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan dijital okuryazarlık ölçeği kullanılmış ve ölçek gönüllülük esasına dayanarak çalışanlara uygulanmıştır. Katılımcıların cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim, çalışma süreleri ve görev unvanları gibi demografik özelliklerine yer verilmiş, araştırma değişkenlerine ilişkin tanımlayıcı istatistikler ortaya konulmuş, seçili değişkenler bazında değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digitalisation, in a sense, emerges with the intertwining and fusion of information technology environments at personal and corporate level, covers transformational effect of new digital technologies, and in a sense includes application of digital technologies. With the implementation of digitalisation in public institutions, high level of digital literacy of employees has started to be considered as one of the prerequisites for institutional success. General Directorate of Population and Citizenship Affairs of the Republic of Türkiye, as a public institution, performs duties such as conducting studies on the structure, movements and characteristics of the population, organising, executing and monitoring population services and performing citizenship procedures. In this process, in addition to quantity and quality of technological developments added to institutional structure, it should not be ignored to determine the levels of digital literacy of employees of institutions, which is one of the factors that positively or negatively affect services to be more effective, efficient, fast, reliable and sustainable, and to reveal, examine and evaluate factors such as age, gender, title affecting this level. Aim of this study is to reveal activities of the General Directorate of Population and Citizenship Affairs regarding digital transformation within the institutional framework and to determine digital literacy levels of the employees of provincial/district population directorates. In this context, the sample of the research was formed by 801 people working in provincial and district population directorates, who constituted the provincial organisation of the General Directorate of Population and Citizenship Affairs. The relational (correlational) screening model, which determines the presence or degree of change between one or more variables in research, was used. In the analysis of the relationship between the selected variables, ANOVA and T-tests comparing the means between the groups were used. The digital literacy scale developed by Ng (2012) and adapted into Turkish by Hamutoğlu et al. (2017) was used as a data collection tool and the scale was applied to employees on a voluntary basis. Demographic characteristics of the participants such as gender, marital status, age, education, working hours and job titles were included, descriptive statistics related to the research variables were presented, and evaluations were made on the basis of selected variables.