1945-2023 yılları arasındaki küresel krizlerin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of global crisis between 1945-2023 on the Turkish economy
  1. Tez No: 835868
  2. Yazar: NURLAN MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dünya ekonomisi her zaman belli dönemlerde ekonomik istikrarsızlıklarla karşılaşmıştır ve bu istikrarsızlıklar dünya devletlerini etkileyen ekonomik krizler meydana getirmiştir. Bu yazıda, dünya genelinde yaşanan krizlerin Türkiye'ye olan etkisi ve Türkiye'deki krizler ele alınmıştır. Türkiye'deki krizlerin bazıları iç sorunlardan kaynaklanmış olsa da bazıları da uluslararası gelişmeler nedeniyle ortaya çıkmıştır. Türkiye'deki krizlerin sadece tek bir nedenle açıklanması doğru değildir, çünkü zaman zaman siyasi nedenler, zaman zaman arz-talep dengesizlikleri ve zaman zaman da bankaların tutumu gibi çeşitli faktörler rol oynamıştır. Bu tezde, çeşitli örnekler ve kriz türleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Türkiye, tarihinde birçok darbe görmüş ve bu darbeler sonrasında bazen krizlere sürüklenmiştir. Ekonomik krizlerin ortaya çıkmasında demokratik bir tutumun varlığı veya yokluğu da etkili bir faktördür.
Özet (Çeviri)
The global economy has always faced periods of economic instability, which have resulted in economic crises affecting countries worldwide. This article examines the impact of global crises on Turkey and discusses the crises experienced within Turkey. While some of Turkey's crises have stemmed from internal issues, others have been a result of international developments. It is not accurate to attribute Turkey's crises to a single cause, as factors such as political reasons, imbalances in supply and demand, and the behavior of banks have all played a role. This thesis explores various examples and types of crises in detail. Throughout its history, Turkey has experienced multiple military coup, which have sometimes led to crises. The presence or absence of a democratic attitude has also proven to be an influential factor in the emergence of economic crises.