Dehumanization and identity in Aldous Huxley's Brave New World and Suzanne Collin's Hunger Games
Aldous Huxley'in Brave New World'da ve Suzanne Collin'in Hunger Games'da insandan çıkarma ve kimlik
- Tez No: 835873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kimlik, kavram olarak bir kişinin kişilik, bireysellik ve çevreyle olan ilişkisini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Terim, özellikle sosyoloji ve psikolojide kullanılırken aynı zamanda bu iki bilimde önemli bir kavram olarak ta öne çıkar. İnsanlıktan çıkarma tabiri, psikolojik süreçlerde, muhaliflerin birbirlerini insandan aşağı görmelerinden dolayı etiksel olarak saygıyı hak ederler. Nitekim uzun süreli çatışmalar, ilişkilere zarar verip tarafların ortak insanlıklarını kabul etmelerini zorlaştırabilir. Buna bağlı olarak ta çatışan taraflar, bu tür durumlardan dolayı sıklıkla derin bir düşmanlık ve yabancılaşma hissedebilir. Gruplar arasında meydana gelen psikolojik boşluk, bir tartışma ile beraber daha ciddi bir hale gelerek genişler. Örneğin, otoritedeki adaletsizlikler ve insanların yaşantıları, yetenekleri ve geçim kaynakları üzerindeki zalimce hâkimiyetleriyle hükümetler, Açlık Oyunları'ndaki karakterlerin hiçbir kimlik duygusu olmadan sefil hayatlar yaşamalarına neden olmuş gözükmektedir. Bu olay örgüsünde, içinde bulundukları kötü durumun bir sonucu olarak, bir grup çocuk ve ergen, açlık oyunlarına katılmaya ve birbirlerini öldürmeye zorlanırlar. Nitekim 2540 CE'de, romanda tasvir edildiği gibi, insanlar artık duygulara ihtiyaç duymazlar ve duygusuz makinelere indirgenirler. Araştırmacılar, Capitol hükümetinin Açlık Oyunları'ndaki hâkimiyeti ile sert rejimi ve Cesur Yeni Dünya'da makine ve makine üreticilerinin insan seçimi üzerindeki zorbalığı ışığında kimliğin ve insanlığın önemine vurgu yapmaktadırlar. Sonuç olarak, Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya'sında ve Suzanne Collin'in Açlık Oyunları'nda insanlıktan çıkarma, genellikle statü, otorite ve sosyal temas yoluyla kolaylaştırılan ötekileştirilmiş bireyleri ve grupları hedef alır. Gayri meşrulaştırma, ahlaki dışlama ve nesneleştirmeyle bağlantılı bu kavram, dışlama ve şiddet gibi eylemlere yol açmaktadır. Kalıcılığına rağmen kimlik sıklıkla anlamını değiştirir ve kimlik arayışı ve kimlik tespiti varoluşun çeşitli alanlarına nüfuz etmeye devam eder. Çalışmamızın amacı Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya'sında ve Suzanne Collin'in Açlık Oyunları'nda kimliksizleşmenin ve duygusuzlaşmanın sonuçları araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Identity is a term used to describe a person's concept and expression of their individuality and relationship with groups. The time is used mainly in sociology and psychology and is highly regarded in social psychology. In a psychological process called Dehumanization, opponents see one another as less than human and, therefore, deserving moral respect. Long-term conflict damages relationships and makesit harder for parties to acknowledge their shared humanity. Conflicting parties frequently feel deeply hostile and alienated due to such situations. The psychological gap between groups widens when a quarrel gets more serious. For example, the government, with its unjust authority and tyrannical dominance over people's lives, capabilities, and means of livelihood, led the characters in The Hunger Games to live miserable lives with no sense of identity. As a result of their predicament, a group of children and adolescents are forced to participate in The Hunger Games and kill one another. In 2540 CE, people no longer required feelings and were reduced to emotionless machines, as depicted in the novel. The researchers focus on the importance of identity and humanity in light of the Capitol government's dominance and harsh regime in The Hunger Games and the machine's and its manufacturers' tyranny over human choice in Brave New World. Ultimately, in Aldous Huxley's Brave New World and Suzanne Collin's The Hunger Games, dehumanization targets marginalized individuals and groups, often facilitated by status, authority, and social contact. This concept, linked to delegitimization, moral exclusion, and objectification, leads to actions like exclusion and violence. Despite its permanence, identity often changes its meaning, and the search for and fixation with identity continues to permeate various spheres of existence. The aim of our study is to investigate the consequences of dehumanization and apathy in Aldous Huxley's Brave New World and Suzanne Collin's Hunger Games.