Risk management in construction projects in Iraq
Irak'ta inşaat projelerinde risk yönetimi
- Tez No: 836247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışma, zayıf planlamanın Irak'taki mevcut inşaat projelerinin uygulanmasındaki gecikme üzerindeki etkisini netleştirmek için yapılmıştır. Bu sayede Irak inşaat sektöründe çalışan bir mühendis örneği üzerinde anket yapılarak projelerin zaman yönetiminde yetersiz planlamaya neden olan faktörler hakkında bilgi sahibi olunacaktır. Araştırma örneklemi, tüm mühendislik disiplinlerinde kamu ve özel sektörde çalışan bir grup mühendisi içermektedir. Çeşitli mühendislik disiplinlerinden 50 mühendisin yer aldığı araştırma örneklemi, sorulan sorular hakkında görüşlerini aldı ve bu çalışmanın verilerinin istatistiksel analizi ile en önemli sonuçlara ulaşıldı: 1- Mühendislik projelerinin tamamlanmasındaki gecikme, inşaat şirketleri için idari ve mühendislik planlaması kavramının net bir şekilde anlaşılmamasından kaynaklanmaktadır. 2- Mühendislik projelerinin tamamlanmasındaki gecikme, müteahhit tarafından yeterince bilinçlendirilmemesinden kaynaklanmaktadır. 3- Uygulayıcı firmaların ve düzenleyici otoritelerin PMP gibi mühendislere yönelik bilinçlendirme programlarına ilgi göstermemesi. 4- Projelerde risk yönetimi, tehlike anında ve proje sırasında gerçekleşir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to clarify the impact of poor planning on the delay in the implementation of current construction projects in Iraq. In this way, the factors that lead to inadequate planning in the time management of projects will be familiarized by conducting a survey on a sample of engineers working in the Iraqi construction industry. The research sample includes a group of engineers working in the public and private sectors in all engineering disciplines. The research sample included 50 engineers from various engineering disciplines, and they received their opinions on the questions asked. Through the statistical analysis of the data of this study, the most important conclusions were drawn: 1- The delay in the completion of engineering projects is due to the lack of a clear understanding of the concept of administrative and engineering planning for construction companies. 2- The delay in the completion of engineering projects is due to insufficient awareness on the part of the contractor. 3- The lack of interest of the implementing companies and the regulatory authorities in awareness programs for engineers such as PMP. 4- Risk management in projects takes place at the time of danger and during the project.