İnşaat sektöründeki kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasına yönelik çözüm önerileri
Suggestions for solutions for registering the informal economy in the construction sector
- Tez No: 836281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL GEMRİK, DOÇ. DR. RECEP YÜCEDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsanlığın yerleşik hayata geçişinden itibaren inşaat işleri hep hayatımızda var olmuştur. Tarih boyunca hep var olan inşaat işleri teknolojini gelişmesiyle birlikte çeşitlilik kazanmıştır. Sektörün kazandığı bu çeşitlilik ülke ekonomisi içerisindeki payının artmasına ve kendisi dışında pek çok sektörü doğrudan ve dolaylı. İnşaat sektörü çimento, beton, demir gibi sektörleri doğrudan etkilerken ortaya çıkardığı yapı sebebiyle bölgede yeni iş imkanları sağlayarak dolaylı etkiye de sebep olmaktadır. Ekonomi içerisindeki doğrudan payı %5,12 civarında iken dolaylı yollarla bu pay %30lara çıkmaktadır. Bu denli bir büyüklüğe sahip olan sektörün vergilendirilmesi ile ilgili ciddi problemler yaşanmaktadır. Vergi sisteminin karışıklığı sektörün olumsuz etkilenerek kayıt dışına çıkmasına sebep olmaktadır. İnşaat sektöründe temelde vergilendirme problemleri ile başlayan bir kayıt dışılık problemi ortaya çıkmıştır. Çalışmanın 3. Bölümünde inşaat sektöründe kayıt dışılık ile ilgili bir nitel veri analizi bulunmaktadır. Araştırmada inşaat sektöründe faaliyette bulunan vergi mükellefleri ve mali müşavirleri ile görüşmeler gerçekleştirilerek sektörün kayıt dışılık problemleri ele alınmış ve bu problemlerin çözümüne ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the transition of humanity to a settled life, construction works have always existed in our lives. Construction works, which have always existed throughout history, have gained diversity with the development of technology. This diversity gained by the sector leads to an increase in its share in the country's economy and many sectors other than it directly and indirectly. While the construction sector directly affects sectors such as cement, concrete, iron, it also causes an indirect effect by providing new job opportunities in the region due to the structure it creates. While its direct share in the economy is around 5.12%, this share increases to 30% by indirect means. There are serious problems related to the taxation of the sector, which has such a large size. The confusion of the tax system causes the sector to be negatively affected and excluded from registration. An informality problem has emerged in the construction sector, which basically starts with taxation problems. 3 Of the study. In the section, there is a qualitative data analysis related to informality in the construction sector. In the research, interviews were conducted with taxpayers and financial advisors active in the construction sector, the informality problems of the sector were addressed and suggestions were made for solving these problems.