Knowledge and attıtude toward the measures to preventıon of the spread of COVİ-19 ın Dhı qar governorate: a governorate onlıne cross-sectıonal survey
Dhi qar valiliği'nde COVİD-19'ün yayılmasını önleme tedbirleri hakkındaki bilgi ve tutum: bir valilik çapında çevrimiçi kesitsel araştırma
  1. Tez No: 836491
  2. Yazar: ABDULABBAS ALI HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE SERAP TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Koronavirüs hastalığı (COVID-19) ilk kez Aralık 2019'un sonlarında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıktı ve daha sonra dünya genelinde yayıldı. Tüm yaş gruplarındaki bireyler COVID-19 riski altındadır. COVID-19 salgını, benzeri görülmemiş insan sağlığı sonuçlarına yol açtığından, dünya genelinde sağlık otoriteleri hızla yayılmanın sınırlanması için önlemler alarak hastalığın kontrolüne odaklanmışlardır. Irak'ta COVID-19 enfeksiyonu istatistikleri, özellikle 2020 yılının Eylül, Ağustos ve Temmuz aylarında endişe verici bir artış göstermiştir. Dünya çapındaki istatistiklere göre, Irak'ta 387.121'den fazla onaylanmış COVID-19 vakası bulunmaktadır. Bu çalışma, Dhi Qar Valiliği'ndeki birinci basamak sağlık merkezlerinde hastaların COVID-19 hakkındaki bilgi, tutum ve uygulamalarını değerlendirmeyi ve hastaların demografik verileri ile COVID-19'ün yayılmasını önlemeye yönelik önlemlere karşı bilgi ve tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada tanımlayıcı kesitsel bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Araştırma, Thi Qar Valiliği'ndeki sağlık merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. Bu merkezlerdeki toplam hasta sayısı 134.803'tür. Örneklem büyüklüğü, %95 güven aralığı ve %50 yanıt oranına göre 384 hasta olarak belirlenmiştir. Veri toplama araçları olarak dört bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır: Sosyodemografik veri formu, COVID-19 bilgisine ilişkin soruların yanıtları, COVID-19 ile ilgili uygulamalar ve COVID-19 ile ilgili tutumsal ifadelerin yanıtları. Katılımcıların yaşlarına göre, %47,1'i 21-30 yaş aralığındadır, %53,1'i kadındır, %43,2'si ailelerinde 6 veya daha fazla kişi bulunmaktadır, %63,5'i evli, katılımcıların %50,8'i çalışma durumlarına göre hayır cevabını vermiştir, katılımcıların %50,5'i iş deneyimi olmadığını belirtmiştir, eğitim durumuna göre %32'si lisans öğrencisidir, %50'si bir şekilde memnun olduğunu ifade etmiştir, COVID-19 durumuna göre %86,5'i evet cevabını vermiştir ve katılımcıların %58,3'ü sigara kullanmadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus disease (COVID-19) was first revealed in late December 2019 in Wuhan, China, and then it spread extensively around the world . All individuals of all age groups are at risk of COVID-19. As the COVID-19 pandemic has caused unprecedented human health consequences, worldwide health authorities have been focused on controlling the disease by mitigating actions to limit fast-spreading. Statistics of infection with COVID-19 in Iraq, specifically in September, August, and July of 2020, Iraq saw a troubling rise in the number of cases. According to data from the world meter, there were over 387,121 confirmed cases in Iraq. The study aims to assess knowledge and attitude, and practice towards COVID-19 among patients in primary health centers in Dhi Qar Governorate and to find out the relationship between patient demographic data and their knowledge and attitudes towards the measures to the prevention of the spread of COVID-19. In this study, a descriptive cross-sectional study design was employed. The research was conducted in the healthcare centers of Thi Qar Governorate. The total number of patients in these centers is 134,803 patients. The sample size was determined as 384 patients according to the 95% confidence interval and the 50% response. The questionnaire was divided into four sections: A sociodemographic data form, responses to the questionnaire on COVID-19 knowledge, Practices related to COVID-19, and Responses to attitudinal statements regarding COVID-19 questionnaires were used as data collection tools. According to ages 47.1% of participants with a range 21–30 years old, 53.1% were female, 43.2% had 6 or more people in their family, 63.5% were married, 50.8% of participants regarding their working status answered no, 50.5% of participants had no experience in the work, 32% were undergraduates according to Educational status, 50% of them were somehow satisfied, 86.5% answered yes in COVID-19 status, and 58.3% of participants answered no in smoking status.