Assessment of the quality of life for patients suffering from cancer in the oncology center
Onkoloji merkezinde kanser tedavisi gören hastaların yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 836603
  2. Yazar: KHULOOD MAJID ALI LAMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZGE DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Kanser, dünya genelinde morbidite ve mortalite oranları açısından önde gelen bir sağlık problemidir. Günümüzde tıbbi araştırmalardaki ilerlemeler, erken teşhis ve tedavideki gelişmeler nedeniyle kanser hastalarının yaşam sürecinin uzaması ve iyileşme oranının artması ile birlikte yaşam kalitesi önem kazanmıştır. Çünkü Kanser, hastalık tanısı konulduğu andan itibaren hastaların yaşam kalitesini etkileyen kronik bir hastalıktır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, Necef'te bulunan bir Onkoloji Merkezinde tedavi gören kanser hastalarının yaşam kalitelerini değerlendirmektir. Materyal-Method: Çalışma Mart-Haziran 2022 tarihleri arasında Irak'ın Necef kentinde bulunan Necef Onkoloji Merkezinde örneklem kriterlerini karşılayan 195 kanser hastası ile yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Veriler hasta sosyodemografik özellikler formu ve Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Kurumu yaşam kalitesi anketi (EORTC QLQ-C30) ile toplanmıştır. Araştırma verisi SPSS 25.0 paket programına işlenerek analiz edilmiş olup, tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma), Normal dağılıma sahip verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t Test, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Veri sayısının gruplarda az olduğu değişkenler için ise Kruskal Wallis H testi ve fark bulunduğu durumda fark yaratan grubu bulmak için düzeltilmiş Bonferroni kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Sonuç: Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, hastanın yaşı, çocuk sahibi olması, cerrahi tedavi durumu, sigara kullanma durumunun yaşam kalitesinin farklı boyutları üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Cancer is a leading health problem in terms of morbidity and mortality rates worldwide. Today, due to advances in medical research, advances in early diagnosis and treatment, quality of life has gained importance with the prolongation of the life span of cancer patients and the increase in the recovery rate. Cancer is a chronic disease that affects the quality of life of patients from the moment the disease is diagnosed. Objective: The aim of the study was to evaluate the quality of life of cancer patients treated at an Oncology Centre in Najaf. Methods: The study was conducted between March and June 2022 with 195 cancer patients who met the sampling criteria at the Najaf Oncology Center in Najaf, Iraq. It is a descriptive and cross-sectional study. Data were collected with the patient sociodemographic characteristics form and the European Institute for Cancer Research and Treatment quality of life questionnaire (EORTC QLQ-C30). The research data were analyzed by processing into the SPSS 25.0 package program with, descriptive statistical methods (numerical values, percentage, min-max values, mean and standard deviations), Independent Sample t-Test for comparison of quantitative data in data with normal distribution,and One-Way Analysis of Variance in comparisons of more than two groups. (ANOVA).The Kruskal-Wallis H test was used for variables in which the amount of data was low in the groups, and corrected Bonferroni was used to find the group that made a difference when there was a difference. Statistical significance level was accepted as p0.05). Conclusions: According to the results obtained from the study, it was determined that the patient's age, having children, surgical treatment status, and smoking status affected different dimensions of life quality.