Bankacılık sektöründe dijitalleşme düzeyinin dijital bankacılık uygulamalarına etkisi
The effect of the level of digitalization in the banking sector on digital banking applications
  1. Tez No: 836654
  2. Yazar: TUĞBA BİLCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR DİLBAZ ALACAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi ve internetin yaygınlaşması , finans sektörü dahil birçok alanda köklü değişiklere yol açmış , bankacılık sektöründe ise dijital bankacılık kavramı doğmuştur. Dijital bankacılık , sürekli evrilen teknolojiyle her geçen gün yeni bir bakı açısı sunmaktadır. Bireyler , bilgi ve veri paylaşımını anında gerçekleştirme olanağına kavuşmuş , kendi banka işlemlerini gerçekleştirirken aynı zamanda danışmanları haline gelmişlerdir. Bu tezin amacı, bankacılık sektöründe dijital bankacılığın yaygınlığı ve bireyler üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda bir nicel araştırma model kullanılmıştır. 315 kişiye anket uygulanmış ve elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, dijital bankacılığın bireylere sürekli ve kesintisiz bir finansal deneyim sunma kapasitesiyle, büyük bir dijital dünyanın inşa edildiğini göstermektedir. Anketi dolduran katılımcıların verdiği cevaplara dayanarak, eksiklikler giderildiğinde geleneksel bankacılık anlayışının yerini dijital bankacılık dünyasının alacağı, her yaş grubundan bireyin kolayca kullanabileceği bir geleceğin şekillendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology and the widespread use of the internet have led to radical changes in many areas, including the financial sector, and the concept of digital banking was born in the banking sector. Digital banking offers a new perspective every day with constantly evolving technology. Individuals have gained the opportunity to share information and data instantly and have become their advisors while performing their own banking transactions. The aim of this thesis is to examine the prevalence of digital banking in the banking sector and its effects on individuals. For this purpose, a quantitative research model was used. 315 people were surveyed and the data obtained were analysed. The results of the research show that a large digital world is being built with the capacity of digital banking to provide individuals with a continuous and uninterrupted financial experience. Based on the answers given by the participants who filled out the questionnaire, it is concluded that the digital banking world will replace the traditional banking understanding when the deficiencies are eliminated, and a future that can be easily used by individuals from all age groups is shaped.