Fen bilgisi öğretmenlerinin iyonik çözünme konusunu anlamalarında ders kitaplarındaki kimyasal gösterimlerin rolü
The role of chemical representations in textbooks on in-service science teachers' understanding on ioinc dissolving
- Tez No: 836778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİL YILMAZ SENEM, DOÇ. DR. BETÜL DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı fen bilgisi öğretmenlerinin iyonik çözünme konusundaki anlayış ve kimyasal gösterim yeterlik düzeylerini belirleyerek üniversite genel kimya 1 ders kitaplarında iyonik çözünme konusundaki gösterimlerin öğretmenlerin bu konudaki anlayış ve yeterlikleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu amaçlar doğrultusunda nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dokuz fen bilgisi öğretmeni katılmıştır. Bulgular araştırma başında fen bilgisi öğretmenlerinin iyonik çözünme konusunda çoğunlukla kısmen doğru anlayışlara sahip olduklarını ortaya çıkarmıştır. Genel Kimya 1 ders kitabında iyonik çözünme konusunda yer alan kimyasal gösterimlerin metin olmadan ve metinle yorumlanması sonucu kısmen doğru anlayışların oranında artma ve yanlış anlayışların oranında azalma olduğu gözlenmiştir. Katılımcıların iyonik çözünme konusundaki kimyasal gösterim yeterliklerinin analizi Genel Kimya ders kitaplarında iyonik çözünme konusundaki gösterimlerde katılımcıların tanecik boyutta sembolik boyuta göre daha üst düzey yeterliklere sahip olduğunu göstermiştir. İyonik çözünme konusunda yaptıkları çizimler yolu ile belirlenen yeterlikler açısından ise katılımcıların çoğunun kısmen doğru olarak kategorize edildiğini ortaya çıkarmıştır. Gösterimleri metinle olmadan ve metinle yorumladıklarında ise kısmen doğru çizimlerin oranında artma ve yanlış çizimlerin oranında azalma olmuştur. Araştırmanın bulgularından yola çıkarak araştırmacılara ve öğretmen eğitimcilerine çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is to determine science teachers' understanding of ionic dissolving, their level of representational competence, and the effect of representations of ionic dissolving in university General Chemistry 1 textbooks on teachers' understanding and competence. In line with these aims, the study was conducted using a case study, one of the qualitative research designs. Nine science teachers participated in the study. The findings revealed that science teachers had mostly partially correct understandings about ionic dissolving at the beginning of the study. It was observed that the rate of partially correct understandings increased and the rate of incorrect understandings decreased as a result of interpreting the chemical representations in the General Chemistry 1 textbook on ionic dissolving without and with text. The analysis of the participants' representational competencies on ionic dissolving showed that the participants had higher level In terms of the competencies determined through the drawings they made about dissolving, it was revealed that most of the participants were categorized as partially correct. When they interpreted the representations without and with the text, there was an increase in the proportion of partially incorrect drawings and a descrease in incorrect drawings. Based on the findings of the study, recommdendation and implications were provided for science teacher educators and education researchers.