Monomial curves and the cohen-macaulayness of their tangent cones
Tek-terimli eğriler ve teğet konilerinin cohen-macaulay olma problemi
- Tez No: 83707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SERTÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET TEKTERIMLI EĞRİLER VE TEĞET KONİLERİNİN COHEN-MACAULAY OLMA PROBLEMİ Sefa Feza Arslan Matematik Bölümü Doktora Danışman: Asst. Prof. Dr. Sinan Sertöz Şubat, 1999 Bu tezde, / > 4 için her afin /-uzayında orijindeki teğet konileri Cohen- Macaulay olan ve bu teğet konilerinin minimum üreteç sayısı istenildiği kadar büyük olabilen tekterimli eğriler olduğunu gösteriyoruz. Bu sonuca ulaşmak için, sonsuz sayıda tekterimli eğri ailelerinin ideallerinin tam bir betimlemesini veriyoruz. Bu tekterimli eğri ailelerinin teğet konilerim belirlemek ve bunların Cohen-Macaulay olduklarını incelemek için Gröbner teorisini kullanıyoruz. Ayrıca, bu tekterimli eğri ailelerinin Hilbert fonksiyonlarını hesaplıyoruz. Son olarak, projektif uzayda eksiksiz kesişimlerin cinslerini Hilbert polinom- larını kullanarak, bazı süperelliptik eğrilerin cinslerini de Riemann-Hurwitz formülünden yararlanarak hesaplıyoruz. Anahtar Kelimeler : Tekterimli eğriler, teğet koni, Cohen-Macaulay, Gröbner bazları, Hilbert fonksiyonu, cins.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MONOMIAL CURVES AND THE COHEN-MACAULAYNESS OF THEIR TANGENT CONES Sefa Feza Arslan Ph. D. in Mathematics Advisor: Asst. Prof. Dr. Sinan Sertöz February, 1999 In this thesis, we show that in affine /-space with / > 4, there are mono mial curves with arbitrarily large minimal number of generators of the tangent cone and still having Cohen-Macaulay tangent cone. In order to prove this result, we give complete descriptions of the defining ideals of infinitely many families of monomial curves. We determine the tangent cones of these families of curves and check the Cohen-Macaulayness of their tangent cones by using Gröbner theory. Also, we compute the Hubert functions of these families of monomial curves. Finally, we make some genus computations by using the Hubert polynomials for complete intersections in projective case and by us ing Riemann-Hurwitz formula for complete intersection curves of superelliptic type. Keywords : Monomial curves, tangent cone, Cohen-Macaulay, Gröbner basis, Hubert function, genus. IV