Türk Ceza Kanununda çocukların cinsel istismarı
Sexual abuse crime of children in Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 837111
  2. Yazar: ABDULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞIZ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çocukların cinsel istismarı suçu; 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun özel hükümlerini içeren ikinci kitabında, kişilere karşı suçların düzenlendiği ikinci kısmın, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar üst başlığını taşıyan altıncı bölümünde ve kanunun 103. maddesinde çocukların cinsel istismarı madde başlığı ile düzenlenmiştir. Bu araştırmada öncelikle çocuk ve istismar kavramlarının ne olduğu, suçun; tam olarak ne anlama geldiği, tarihçesi, suçun karşılaştırmalı hukuktaki görünümü, diğer benzer suçlarla arasındaki farklılıkları, kanun maddesinde düzenlenmesi, yaptırımı, yüksek mahkeme kararlarında suça dair örnek kararlar gibi konulara ilişkin detaylı bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada; İlk bölümde; kavramlar, suçun tarihsel gelişimi ile uluslararası düzenlemelerdeki yeri ve karşılaştırmalı hukuktaki düzenlenme şekli ele alınmıştır. İkinci bölümde suçun, Türk Ceza Kanunundaki (m.103) düzenleniş şekli ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise suçun muhakemeye ilişkin hükümleri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bu suça yönelik ceza dosyalarına katılma hususu ve suçun cinsel dokunulmazlığa karşı düzenlenen diğer suçlarla benzerlikleri ve farklılıkları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of sexual abuse of children is regulated in the second book of the Turkish Criminal Code No. 5237, the second part of the special provisions in the second book, the sixth section where the crimes against persons are regulated, under the subtitle of crimes against sexual immunity, and is regulated in Article 103 of the Law No 5237 titled as sexual abuse of children. This research addresses the issues of what the concepts of child and abuse are, what exactly the crime means, its history, the position of the crime in comparative law, its differences with other similar crimes, its regulation in the code, its sanction, illustrative decisions on the crime in high court decisions etc. In this study; The first part of the study discusses the concepts, the historical development of the crime, its place in international regulations and the way it is regulated in comparative law. The second part considers the way the crime is regulated in the Turkish Criminal Code (Art. 103). In the third part, the provisions of the crime related to the judgment, the intervention of the Ministry of Family and Social Services in the criminal files for this crime and the similarities and differences of the crime with other crimes against sexual inviolability are discussed.