vanadiumun ısı kapasitesinin ve entropisinin N boyutlu debye yaklaşımı kullanılarak incelenmesi
Investigation of heat amount and entropy of vanadium using n-dimensional debye approach
- Tez No: 837244
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde Debye yaklaşımı dikkate alınarak vanadiumun öz ısı kapasiteleri sıcaklığın geniş aralığında incelenmiştir. Formüllerden görüldüğü gibi öz ısının hassas hesaplanması Debye fonksiyonu için oluşturulan analitik formüllerden alınan sonuçlara bağlıdır.Debye yaklaşımı için oluşturulan formüller Debye yaklaşımına göre arzu edilen hassaslıkta sonuçlar verdiği yapılan çalışmalardan görülmektedir. Bu nedenle tezde örnek olarak düşünülen yarıiletkenlerin öz ısı kapasitelerinin hesaplanması önerilen yönteme ve formüllere göre incelenmiştir. Kaynaklarda Debye yaklaşımına göre katıların termodinamik özelliklerinin incelenmesi ile ilgili az sayıda çalışma vardır. Önerilen tezde vanadiumun öz ısı miktarlarının sıcaklığa göre değişmesi Debye yaklaşımına göre hesaplanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar vanadiumun teknolojik uygulamalarında faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the specific heat capacities of vanadium have been investigated in a wide range of temperatures, taking into account the Debye approach. As can be seen from the formulas, the precise calculation of the specific heat depends on the results obtained from the analytical formulas created for the Debye function. It is seen from the studies that the formulas created for the Debye approach give results with the desired precision according to the Debye approach. For this reason, the calculation of the specific heat capacities of vanadium, which are considered as examples in the thesis, has been analyzed according to the newly proposed method and formulas. There are few studies on the investigation of thermodynamic properties of solids according to the Debye approach in the sources. In the proposed thesis, the changes in the specific heat amount of vanadium according to the temperature were calculated according to the Debye approach and the results were compared. As can be seen from the results, I believe that the results vanadium will be useful in technological applications.